شنبه, 08 آذر 1393 19:24

سفرنامه‌های معاصر

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

این روزها همه مشغول سفر کردن و اینور و آنور رفتن هستند. بازار آنقدر داغ است که دولت‌ها و "کسب و کارها" برای دست یافتن به درآمد بیشتر از محل گردشگری، برنامه‌ریزی‌های مختلفی می‌کنند و برای جذب گردشگران بیشتر هر تمهید تبلیغاتی را می‌آزمایند.

اینکه این جابجا شدن‌ها و دید و بازدید از جغرافیا و فرهنگ و مردم مختلف روی "مسافران" چقدر تاثیر می‌گذارد و اینکه اصولا با این روش اینور و آنور رفتن اصلا چقدر می‌شود با دنیا آشنا شد، نکاتی هستند که شاید نشود خیلی ساده برایشان پاسخی یافت ("تو اول شناخت را تعریف کن تا بعد من برایت بگویم در سفر چقدر ممکن است به آن دست بیابی!") اما یک راهش هم شاید این باشد که مسافران از تجربه‌های خودشان در سفر بنویسند تا بعد ما با خواندن این "شرح سفرها" قضاوت کنیم که واقعا مسافر ما در سفرش تا چه حد "پخته شده!"

در بازار کتاب ما تعداد "سفرنامه"ها به همان نسبت بالا رفتن آمار سفر و گردشگری افزایش پیدا نکرده. اما در مقایسه با همین بازار لاغر و نحیف چند صباحی است که به نسبت قبل آثار بیشتری به چشم آدم می‌خورند که به شرح سفر نویسنده در ایران و جهان می‌پردازند. فهرست حاضر تعدادی از این سفرنامه‌ها را که مربوط به سال‌های اخیر است حضورتان معرفی می‌کند. این فهرست باید خواهر دیگری هم داشته باشد که در آن به سفرنامه‌های نوشته شده در دهه‌ها و سده‌های قبل‌تر بپردازیم. کتاب‌هایی که در کنار کتاب‌های این فهرست می‌توانند به علاقمندان نشان دهند آیا سفر در زمانه‌ای که جابجا شدن و دنیا را دیدن مثل امروز آسان و در دسترس نبوده تاثیر بیشتری بر مسافر می‌گذاشته، یا امروز که فاصله‌ها کوتاه شده و گشتن به دور دنیا دیگر نیازمند صرف هشتاد روز وقت نیست.

پس فعلا این سفرنامه‌های معاصر را نگاهی بیاندازید تا در فرصتی دیگر به سفرنامه‌های قدیمی‌تر بپردازیم.

سفرنامه برادران امیدوارwidth='120pxسفرنامه برادران امیدوار
نویسنده: عیسی و عبدالله امیدوار
ناشر: جمهوری
سال نشر: 1396 (چاپ 8)
قیمت: 65000 تومان
تعداد صفحات: 775 صفحه
شابک: 978-964-6973-01-9
عیسی و عبداله امیدوار، دو برادر جوان ایرانی، در سال ۱۳۳۳ تصمیم گرفتند که به سفر دور دنیا بروند. در آن دوران که امکانات سفر قابل مقایسه با امروز نبود آنها سفر خود را به وسیله دو موتورسیکلت از تهران به سوی مشهد و سپس مشرق زمین آغاز کردند.
آنها در این کتاب شرح می‌دهند که برای شروع این سفر در حدود سه سال در حال تدارک، آماده‌سازی وسایل، یادگیری مهارت‌های لازم و ایجاد قابلیت‌های بدنی مورد نیاز در خود بودند.
با شروع سفر اصلی، برادران امیدوار از صحراهای سوزان آفریقا تا جنگلهای انبوه آمازون را درنوردیدند. آنها به قطب شمال رفتند و زندگی با افراد اسکیمو در دشوارترین شرایط جوی را آزمودند. همچنین به اتفاق گروهی علمی از کشور شیلی به قطب جنوب سفر کردند و زندگی در یکی از سخت‌ترین مناطق جهان را تجربه کردند. آنها در طول 12 سال بیش از 99 کشور جهان را زیر پا گذاشتند. کتاب‌ حاوی شرح سفرهای این دو برادر به همراه تصاویر متعددی است که آنها در سفرهایشان تهیه کرده‌اند.
در بخشی از کتاب که به شرح عبور برادران امیدوار از پاکستان و هند می‌پردازد می‌خوانیم:
"... اگر کسی دچار دندان درد شود دیگر احتیاج ندارد از دکتر دندان‌ساز و جراح، وقت قبلی بگیرد. زیرا دندان‌ساز ماهر و باتجربه در کنار دکان سبزی‌فروش، بساط خودش را روی زمین گسترده است و در این‌جا، شما دیگر نیاز ندارید از دوستان سراغ ماهرترین دندان‌ساز شهر را بگیرید. بلکه خودتان او را پیدا می‌کنید. زیرا ماهرترین دندان‌ساز، کسی است که دندان بیشتری از مردم کشیده باشد و معمولا هر دندان‌ساز، کلیه‌ی دندان‌هایی را که تاکنون از دهان مردم بیرون کشیده است در ظرفی بزرگ، روی هم انباشته و در معرض نمایش گذارده است.
از یکی از این دندان‌سازها پرسیدم:
- برای کشیدن هر دندان چقدر دریافت می‌کنید؟
جواب داد:
- دو روپیه (معادل 17 ریال)
خنده‌ام گرفت. و او در این موقع، دندان طلای مرا دید و گفت:
- شما ... ایران چه مبلغ؟
- بعد از پانزده مرتبه رفت و آمد و زجر و شکنجه 270 روپیه (معادل تقریبا 240 تومان).
لبهایش را آویزان کرد و با قیافه تعجب‌باری گفت:
- گران است. اگر مایل باشی الان تمام دندان‌هایت را روکش می‌گیرم، با 25 روپیه ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

هاروارد مک‌دونالد، 43 نمای نزدیک از سفر آمریکاwidth='120pxهاروارد مک‌دونالد، 43 نمای نزدیک از سفر آمریکا
نویسنده: سیدمجید حسینی
ناشر: افق
سال نشر: 1395 (چاپ 3)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 258 صفحه
شابک: 978-964-369-831-7
کتاب شرحِ سفرِ ده روزه‌ی نویسنده به آمریکا است که در 43 فصل و به همراه عکس‌های رنگی و سیاه و سفید از موقعیت‌های مختلف این سفر تنظیم شده.
نویسنده که دانش‌آموخته‌ی علوم سیاسی است تا چندی پیش مدیر گروه مجلات همشهری بوده و در حال حاضر در دانشگاه تهران به تدریس همین رشته اشتغال دارد.
"فریم اول" کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"نیویورک، نیویورک، نیویورک.
"نیویورک" شهر نیست، اژدهاست. وارد شهر که می‌شوی انگار اژدهای هفت‌سری را از فراز کوهی بلند می‌بینی و به سرت می‌افتد نکند اژدها خشمگین شود و دودی هم از خاکسترت برنخیزد. در خیابان‌های تنگ "منهتن" جرم سنگین شهر روی سینه‌ات سنگینی می‌کند و احساس می‌کنی مردم که مثل مورچه از این سو به آن سو می‌دوند، مشغول بردن جرم سنگین شهرند. شهر در دست مورچه‌هاست و همگی به خط و منظم حرکت می‌کنند. میلیون‌ها مورچه باربر بدون ایجاد سر و صدا و مزاحمت برای هم، در مسیر خود می‌روند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سرزمین ققنوس: سفر به کره جنوبیwidth='120pxسرزمین ققنوس: سفر به کره جنوبی
نویسنده: پونه ندائی
ناشر: امرود
سال نشر: 1391 (چاپ 2)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 163 صفحه
شابک: 978-600-5327-74-8
"سرزمین ققنوس" درباره مردمانی کوشا و امیدوار است که با اراده‌ای کم‌نظیر، کشور خود را از ویرانی به آبادانی رساندند. این نخستین کتابی است که درباره فرهنگ و زندگی مردم کره در ایران منتشر می‌شود. نگارنده حاصل سفرهای خود به کره جنوبی را در قالب گزارش دیدار با فرهنگ و مکان‌های مختلف، همچنین گفت‌وگو با شخصیت‌های برجسته‌ی کره‌ای در حوزه سینما، ادبیات و هنر ارائه می‌نماید. مخاطبان این اثر، با تصویر و کلمه سفری جذاب و به یادماندنی به کشوری دور از نظر جغرافیایی و نزدیک از نظر ارزش‌های فرهنگی خواهند داشت. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
کتاب با بخشی تحت عنوان "سئول: شهر خودکار" با این جملات آغاز می‌شود:
"سئول شهری پر از جنب و جوش و فعالیت است. سرعت زندگی و کار در سئول از همه شهرهای دیگر کره بیشتر است. همه چیز مثل ساعت کار می‌کند حتی آدم‌ها از این قاعده خارج نیستند. همه در سئول باید خود را با سرعت، دقت و پر کاری محیط و نظام اقتصادی و اجتماعی تطبیق دهند. از این رو مردم سئول نسبت به شهرهای دیگر فشار روانی بیشتری را تحمل می‌کنند. به هر حال پایتخت‌نشینی هم هزینه دارد. امکانات و خدمات شهری سئول استاندارد بالایی دارد. علائم راهنما، نظم و رفاه مکان‌های عمومی، مدیریت ترافیک شهری و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در همه‌جا چشمگیر است. واقعا در خیابان‌ها کمتر صدای بوق ماشین‌ها به گوش می‌رسد. هم عابر و هم راننده قانون را رعایت میدکنند. بنابراین اگر دیدید که چراغ عابر سبز شد و عابران بدون این که به خیابان و ماشین‌ها نگاه کنند سرشان را پایین می‌اندازند و با سرعت از خیابان رد می‌شوند تعجب نکنید ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سفر با حاج سیاحwidth='120pxسفر با حاج سیاح
نویسنده: احسان نوروزی
ناشر: افق
سال نشر: 1395 (چاپ 3)
قیمت: 10500 تومان
تعداد صفحات: 159 صفحه
شابک: 978-964-369-797-6
کتاب سفرنامه‌ی نویسنده است به اروپا. احسان نوروزی، متولد سال 1358 و دانش‌آموخته‌ی ادبیات نمایشی است. از کارهای منتشر شده‌ی او می‌توان به ترجمه کتاب حق‌السکوت (ریموند چندلر) اشاره کرد.
فصل اول کتاب با عنوان "وین" با این جملات آغاز می‌شود:
"قریب صد و پنجاه و اندی سال بعد از حاج سیاح به اروپا می‌رسم. برخلاف برنامه‌ام برای سفر زمینی، با پرواز ساعت ده صبح به وین در اتریش پرواز کرده‌ام. بعد از چهار ساعت چرت‌های گاه و بی‌گاه که با وراجی‌های پیرزن بغل‌دستی‌ام پاره می‌شود، بالاخره زمین‌های قهوه‌ای‌فام آسیا به سرزمین سبزی بدل می‌شود که رود دانوب از میانش می‌گذرد. از کنار بال هواپیما به زحمت نگاهی می‌اندازم به ردیف سقف‌های قرمز و آجری‌رنگ خانه‌های کم‌طبقه‌ی وین که مدام نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند تا این که هواپیما می‌نشیند. تابلوهای تبلیغاتی فرودگاه پیشاپیش مسافران را برای مواجهه با این شهر آماده می‌کنند: شهر موتزارت، قلب اروپا، مرکز امپراتوری هابسبورگ.
این که سفر دو ماهه‌ام به اروپا در این زمان و از این شهر آغاز شده کاملا تصادفی است (شوهر عمه‌ام که ویزای این سفر را فراهم کرده در اتریش ساکن است و آژانس هواپیمایی هشدار داده بود که بهتر است ورودم به منطقه‌ی ویزای متحد اروپا (شنگن) از مسیر همان کشوری باشد که از آن ویزا گرفته‌ام، به خاطر همین بود که نشد سفرم را سراسر زمینی انجام دهم؛ پس به‌محض این که پول ترجمه‌ی جدیدم، هشت‌صد هزار تومان را گرفتم، وامی دو میلیون تومانی هم جور کردم و با کمتر از دو هزار یورو راهی این سفر شدم) ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید در اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

پنجره‌های تشنهwidth='120pxپنجره‌های تشنه
نویسنده: مهدی قزلی
ناشر: سوره‌مهر
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 29500 تومان
تعداد صفحات: 380 صفحه
شابک: 978-600-175-219-3
... عملیات ساخت ضریح جدید برای حضرت امام حسین علیه‌السلام از خردادماه سال 1387 در شهر قم آغاز شد ... زمانی که قرار شد این ضریح از راه زمینی و با بدرقه مردم به کربلا منتقل شود، ایده ثبت این رخداد، چه به شکل تصویر و فیلم و چه به صورت نوشتار، در هیئت امنا مطرح شد. کتاب حاضر نتیجه مکتوب این تصمیم است.
... آنچه در این نوشتار آمده است فقط بخشی از اتفاقاتی است که در این سفر رخ داد و تعهد آقای قزلی به نگارش آنچه خود دیده و تجربه کرده و به درستی آن یقین پیدا کرده است باعث شد بخش‌هایی که از دید ایشان دور مانده بود تقریبا جایی در این کتاب نداشته باشد و کار درست هم همین بود ... (برگرفته از پیش‌گفتار کتاب)
در پشت جلد کتاب برگزیده‌ای از متن کتاب چنین آمده:
"... رسیدیم به روستان نهرمیان. مردم یا حسین گویان می‌دویدند سمت ضریح، انگار که بخواهند تریلی را فتح کنند. چند دقیقه ایستادیم و موقعی که تریلی داشت حرکت می‌کرد، به مردم می‌گفتیم لبه حفاظ را ول کنند که یک وقت زمین نخورند. پسر جوانی سماجت می‌کرد. گفتم: پسرجان ول کن الان زمین می‌خوری. پسر که فهمید دیر یا زود باید تریلی را رها کند به من گفت: ببین من فرشادم، من را به اسم دعا کن کربلا. بعد تریلی را ول کرد. داشتیم دور می‌شدیم که داد زد: فرشاد ... یادت نره. همان جا نشست به گریه و کف دستش را کوبید زمین. دور می‌شدیم و فرشاد نشسته بود کنار جاده، من هم نشستم پشت تریلی به گریه. حاضر بودم همه چیزم را بدهم جایم را با فرشاد، عوض کنم ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

جانستان کابلستانwidth='120pxجانستان کابلستان
نویسنده: رضا امیرخانی
ناشر: افق
سال نشر: 1395 (چاپ 9)
قیمت: 19500 تومان
تعداد صفحات: 348 صفحه
شابک: 978-964-369-737-2
حکایت سفر با این جملات آغاز می‌شود:
"ته کمدی در خانه‌مان، مثل بسیاری از ایرانیان، یک پاکت خیلی با ارزش داریم که همه‌ی اسنادمان را توی آن می‌گذاریم. گواهی‌نامه و شناس‌نامه و کارت ملی و خدمت و پاسپورت و سند ازدواج و اسناد اتومبیل و بیمه و معاینه‌ی فنی و ... از همه‌ی این‌ها هم یکی یک عکس رنگی انداخته‌ایم و توی جیب می‌گذاریم که اگر گم شد، چند ما درگیر المثنا نشویم.
اما سفر، قصه‌ی دیگری دارد. اگر گرفتار هرکدام از این اسناد بشویم، حساب‌مان با کرام‌الکاتبین خواهد بود. بنابراین معمولا پاکت اسناد را کلا هم‌راه می‌بریم!
اول مهر دعوت شده بودم برای سخن‌رانی در اردوی دانش‌جویان تازه‌وارد دانش‌گاه صنعتی شریف. اول دوره‌ی می‌برندشان زیارت مشهد. معمولا همه‌ی دعوت‌های این‌چنینی را رد می‌کنم. اما این یکی هم مشهد بود و هم بعد ماه مبارک و هم از سوی دانش‌گاه قدیمی خودم، پس جای رد کردن نداشت. زمان ما که کسی تا امام‌زاده داوود هم نبردمان. به نظرم می‌رسد، جلسات معارفه برای دانش‌جویان ورودی از کارهای کاملا درست امروزی‌ها باشد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

در پایتخت فراموشیwidth='120pxدر پایتخت فراموشی
نویسنده: محمدحسین جعفریان
ناشر: سوره مهر
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 11900 تومان
تعداد صفحات: 246 صفحه
شابک: 978-600-175-376-3
من بارها به افغانستان رفته‌ام. این کتاب یادداشت‌های یکی از این سفرهاست. این‌بار با "بهروز افخمی" و برای شرکت در اولین سالگرد شهادت "احمد شاه مسعود". چند ماه بود که "حامد کرزای" به قدرت رسیده و طالبان سرنگون شده بود؛ به جهت وصف کابل آن روزها، شخصیت‌های شرکت‌کننده در محفلی که میهمان آن بودم، و سفر به پنجشیر. این یادداشت‌ها ویژه‌اند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"باورکردنی نبود. از ترمینال دوم پروازهای خارجی مهرآباد عازم کابل بودم. فقط خدا می‌داند چه سال‌هایی به تحقق چنین آرزویی فکر کرده بودم. سفر از تهران به کابل با خطوط هوایی آریانا. بلیت دوسره‌ای دستم بود که بر آن نوشته شده بود؛ "آریانا هوایی شرکت" و روی دیگر جلد آن مناظری ششگانه چاپ شده بود از افغانستان؛ هرات، بامیان، دهکده‌های افسانه‌ای نورستان، بدخشان، منظره‌ای زیبا از ورزش سنتی و ملی افغان‌ها یعنی "بزکشی" و تصویر شیک و کارت پستالی از هتل "اینترکنتینانتال" کابل و البته مربوط به سال‌های آبادانی آن، چرا که من از مخروبه آن در سال 72 و در اوج جنگ‌های داخلی افغانستان تصویربرداری کرده بودم ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سفر بر گذشتنیwidth='120pxسفر بر گذشتنی
نویسنده: محمدرضا توکلی صابری
ناشر: قطره
سال نشر: 1392 (چاپ 1)
قیمت: 35000 تومان
تعداد صفحات: 760 صفحه
شابک: 978-600-119-685-0
ناصرخسرو اولین کسی است که سفرنامه‌ی حج نوشته است و در هزاره‌ی پس از او، کسان زیادی از کشورهای مختلف و مذاهب متفاوت به حج رفته و همانند او سفرنامه‌ی حج نوشته‌اند. سفرنامه‌ی دکتر توکلی صابری، شرح سفر حج وی به مناسبت هزارمین زادروز ناصرخسرو به دنبال اوست. او برای اولین‌بار مسیر سفر حج ناصرخسرو را به تدریج در طی هفت سال رفته و از روستاها، شهرها و کشورهایی که ناصرخسرو گذر کرده و از مزارها، مساجد، کلیساها، کاخ‌ها، قلعه‌ها، دژها و زیارتگاه‌هایی که ناصرخسرو بازدید کرده، عکس و فیلم گرفته و گزارش خود را از این دیدارها نوشته است.
برخی از این عکس‌ها برای اولین‌بار منتشر می‌شوند. این کتاب سفرنامه‌ای در سفرنامه است، زیرا نه تنها شرح مفصلی بر سفرنامه‌ی ناصرخسرو است، سفرنامه‌ی حج نویسنده را نیز دربردارد. در این کتاب بخش‌های مهم سفرنامه‌ی ناصرخسرو روشن شده و برای اولین بار نکات مهمی در مورد سفرنامه‌ی ناصرخسرو گزارش شده است. در این کتاب خواننده با تغییراتی که پس از هزار سال در این مسیر رخ داده است، آشنا می‌شود. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
مطالب کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ناصرخسرو در ابتدای سفرنامه می‌نویسد: "شبی در خواب دیدم که یکی مرا گفتی چند خواهی خوردن از این شراب که خرد از مردم زائل کند. اگر به‌هوش باشی بهتر. من جواب گفتم که حکما جز این چیزی نتوانستند ساخت که اندوه دنیا کم کند. جواب داد در بی‌خودی و بی‌هوشی راحتی نباشد. حکیم نتوان گفت کسی را که مردم را به بی‌هوشی رهنمون باشد، بلکه چیزی باید طلبید که خرد و هوش را بیفزاید. گفتم که من این از کجا آرم. گفت جوینده یابنده باشد، و پس سوی قبله اشارت کرد و دیگر سخن نگفت. چون از خواب بیدار شدم آن حال تمام بریادم بود. بر من کار کرد و با خود گفتم که از خواب دوشین بیدار شدم، باید که از خواب چهل ساله نیز بیدار گردم. اندیشیدم که تا همه افعال و اعمال خود بدل نکنم فرج نیابم." و با این رویا او تصمیم می‌گیرد به حج برود و با نوشتن شرح این سفر یکی از زیباترین آثار زبان فارسی را به وجود می‌آورد ..."

چاپ کتاب تمام شده!

مارک و پلو: مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌هاwidth='120pxمارک و پلو: مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها
نویسنده: منصور ضابطیان
ناشر: مثلث
سال نشر: 1395 (چاپ 10)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 176 صفحه
شابک: 978-964-8496-67-3
این کتاب سفرنامه 6 ساله منصور ضابطیان به کشورهای مختلف از جمله فرانسه، اسپانیا، لبنان، هند، ایتالیا، ارمنستان، اتریش، کره جنوبی و آمریکاست که نثری صمیمی و روان و عکسهایی جالب و متنوع داره. نگاه نویسنده بیشتر به مسائل اجتماعی و فرهنگی کشورهاست ولی به سایر جوانب زندگی مردمان این کشورها هم نگاهی کنجکاوانه داره. مثلاً در سفرش به فرانسه از وضعیت مترو و تاکسی‌های پاریس گفته تا دردسرهاش واسه پیدا کردن یه جا واسه خوابیدن. از کتاب خوندن بیش از حد فرانسوی‌ها و مقایسه‌اش با وضعیت ما در ایران حرص خورده و از طرفی یه سر هم به کتابفروشی‌های پاریس زده ... (برگرفته از معرفی کتاب در وب سایت http://bookclub.blogfa.com)
مطالب کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"ظهر یک روز تابستان سال 1377 بود. "فرشید" یکی از دوستان آن دوره زنگ زد و خواست به دیدنم بیاید. قرار گذاشتیم؛ برای همان روز. مثل شخصیت‌های مجموعه‌های تلویزیونی مرتب از خودم می‌پرسیدم: "یعنی چی کار می‌تونه داشته باشه؟" فرشید با یک پیشنهاد آمده بود: "سفر به ترکیه!" پیشنهاد وسوسه‌برانگیز اما غیرممکنی به نظر می‌رسید. وسوسه‌برانگیزی آن به "سفر بودن‌"اش برمی‌گشت که در همه‌ی مراحل زندگی در مقابل آن مقاومتی نداشته‌ام و از آن مهم‌تر اینکه این‌بار سفر جای دورتری از مرزهای سرزمینم را نشانه رفته بود. اما غیرممکن بود. در نگاه اول غیرممکن بود. آن روزها من یک خبرنگار تازه‌کار با درآمدی اندک بودم که تازه باید هزینه‌های تحصیلم در دانشگاه هنر را هم تامین می‌کردم. دانشگاه اگر چه دولتی و رایگان بود اما به هر حال زندگی، هزینه‌های روزبه‌روز افزاینده‌ای داشت که سفر به یک کشور خارجی در آن نمی‌گنجید. در نگاه تربیت‌شده‌ی ما ایرانیان همیشه سفر به خارج (فرقی نمی‌کرد به کجا) یک کار غیرضروری، تجملاتی و از سر سیری بود و هیچ‌کس سعی نکرده بود ضرورت دیدن جهان و آشنایی با دیگر سرزمین‌ها و ملل را برای‌مان تشریح کند ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مارک دو پلو: سفرنامه‌ها و عکس‌های منصور ضابطیانwidth='120pxمارک دو پلو: سفرنامه‌ها و عکس‌های منصور ضابطیان
نویسنده: منصور ضابطیان
ناشر: نشر مثلث
سال نشر: 1394 (چاپ 5)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 199 صفحه
شابک: 978-964-8496-67-3
مارک دو پلو مجموعه‌ای جدیدتر است از سفرهایی که در دو سال اخیر رفته‌ام. سفرهایی به این سوی و آن سوی جهان که نمی‌دانم هدف واقعی‌اش چه بوده و چیست.
اما این را می‌دانم که با سفر، مفهوم لذت از جهان هستی را بیشتر دریافته‌ام و احساس خوشبختی بیشتری کرده‌ام. این احساس خوشبختی به‌واسطه‌ی بخش خوشگذرانه‌ی سفر نیست که در حضر هم می‌توان خوش گذراند، اما احساس خوشبختی نکرد.
این احساس تنها با تجربه‌ی سبک زندگی مردم جهان است که پدید می‌آید. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)

نویسنده در این کتاب شرح سفرهای خود به کشورهای چک، عراق، کنیا، یونان، هلند، آلمان، بلژیک، پرتقال و برزیل را با عکس و تفصیلات آورده است.
کتاب با فصلی درباره سفر به کنیا با این جملات آغاز می‌شود:
" "فرودگاه لعنتی ... چرا این‌قدر بزرگه؟ آخه یک مملکت 11هزار کیلومتری چرا باید فرودگاهی به این بزرگی داشته باشه؟"
این تنها چیزی‌ست که در لحظه‌های دلهره‌آور جاماندن از پرواز، در فرودگاه دوحه‌ی قطر به ذهنم می‌رسد. پروازم به نایروبی پایتخت کنیا با "قطر ایرویز" و از طریق دوحه است و حالا تقریبا می‌توانم بگویم به دردسر افتاده‌ام!
قرار بود ساعت 6:05 صبح از تهران پرواز کنم و بعد از حدود دو ساعت یعنی ساعت 6:30 به وقت محلی به دوحه برسم. آنجا هم یک ساعت وقت داشتم تا خودم را به بخش ترانزیت برسانم و مراحل قانونی پرواز ساعت 7:30 به نایروبی را انجام دهم. یک ساعت، فرصت نسبتا مناسبی‌ست، به شرطی که …
به شرطی که پرواز راس ساعت از تهران انجام شود که نمی‌شود. هواپیما آن‌قدر تاخیر دارد که در تمام مدت پرواز قلب من در دهانم است که مبادا از پرواز بعدی جا بمانم. ساعت 7:05 به فرودگاه دوحه می‌رسم، فقط 25 دقیقه وقت دارم. باید بدوم و از همه جلو بزنم، به شرطی که ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

سباستین: سفرنامه و عکس‌های کوباwidth='120pxسباستین: سفرنامه و عکس‌های کوبا
نویسنده: منصور ضابطیان
ناشر: مثلث
سال نشر: 1395 (چاپ 1)
قیمت: 18000 تومان
تعداد صفحات: 168 صفحه
شابک: 978-600-8482-02-4
شرح مصور سفری به کوبا در بهار سال 2016 با هدف "ثبت آخرین یادگارهای استقلال" تا قبل از آنکه "مثل جاهای دیگر دنیا پر از مک‌‌دونالد و کی‌اف‌سی بشود"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

از دریای مازندران تا دریای پارس (سفرنامه رویا لقمانیان)width='120pxاز دریای مازندران تا دریای پارس (سفرنامه رویا لقمانیان)
نویسنده: علی‌اکبر پدرام
ناشر: بلخ
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 7000 تومان
تعداد صفحات: 299 صفحه
شابک: 978-964-6337-74-9
رویا لقمانیان در سال 1385 طی 57 روز پای پیاده از شهر چالوس به شهر بوشهر سفر کرده و در این سفر بصورت نمادین مقداری از آب دریای خزر را به همراه خود حمل کرده و آن را در پایان سفر در خلیج فارس ریخته است.
یادداشت‌های این سفر علی‌الظاهر در اختیار علی‌اکبر پدارم، نویسنده‌ی این کتاب، قرار گرفته است تا آنها را برای انتشار بصورت یک کتاب تنظیم نماید و حالا کتاب پس از فراز و نشیب‌هایی منتشر شده.
در شکل فعلی، نیمی از حجم کتاب به یادداشت‌ها و در حقیقت سفرنامه‌ی خانم لقمانیان اختصاص یافته و نیم دیگر یادداشت‌های مفصلی است که نویسنده به کتاب افزوده است.
بخش اصلی کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"غروب یکی از روزهای گرم کیش بود و خورشید، روی آب را بوسه می‌زد و بر پهنه‌ی نیلگون آب‌های دریای پارس (خلیج فارس) خط سرخی می‌کشید.
ساعت 7:30 دقیقه بعدازظهر روز 24 خردادماه 1385، با بستن وسایلم، به طرف فرودگاه کیش حرکت کردم و پس از انجام تشریفات پرواز، به طرف هواپیما رفته و سوار شدم.
همچنان که هواپیما از جزیره‌ی زیبای کیش برمی‌خاست، با نگاهی از پنجره، خاطرات سفر 69 روزه‌ام را به یاد می‌آورم.

نخستین گام‌ها
بعد از ظهر 15 فروردین سال 1385، هوا لطیف و خنک بود، با خودروی سواری، از کرج به طرف چالوس حرکت کردم و خیلی زود در افکار سفری که در پیش داشتم غرق شدم. سدها پرسش ریز و درشت فضای ذهنم را اشغال کرد. آیا می‌توانم به سلامت، تمام مسیر را طی کنم؟ آیا در طول مسیر از من حمایت خواهد شد؟ نکند خطری تهدیدم کند یا تصادفی.
سعی کردم از افکار منفی فاصله بگیرم و فقط به او (آفریدگار)، بیندیشم و از او یاری بخواهم؛ زیرا او مرا به این راه خوانده و خودش هم مراقب من خواهد بود. پس خیالم آسوده شد و آرامش یافتم ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را می‌توانید اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

آخر هفته آفتابیwidth='120pxآخر هفته آفتابی
نویسنده: آروین آذرگین
ناشر: نشر نهفت
سال نشر: 1391 (چاپ 1)
قیمت: 4500 تومان
تعداد صفحات: 200 صفحه
شابک: 978-600-91520-8-7
نویسنده در سال 1386 سفری چهارماهه به کشور آلمان داشته است و این کتاب شرح مشاهدات او از این سفر است. او در مقدمه کتاب آورده: "هدف اصلی من داستان‌سرایی نیست، هرچه در این کتاب خواهم آورد بر اساس واقعیتهاست ... این کتاب نه فقط درباره‌ی گردشگری، فرهنگ، فلسفه یا مذهب بلکه آمیزه‌ای از تمام آن‌هاست. همان‌گونه که زندگی معجونی از چنین چیزهاست."
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"وقتی به فرودگاه مهرآباد رسیدیم، هفت هشت ساعت تا پرواز آلمان وقت باقی‌مانده بود. اگر در این فرصت محدود به مهمان‌سرا می‌رفتیم خواب راحتی نداشتیم. در سالن‌های انتظار و بر روی سنگ‌های سرد محوطه‌ی بیرونی شب را به صبح رساندیم. من و همکارانم بدون مشکل خاصی وارد هواپیما شدیم. پرواز "ایران ایر" چند دقیقه پس از ساعت هشت صبح موتورهایش را آتش کرد و به مقصد فرانکفورت به هوا برخاست.
من سه سال پیش هم برای یک ماموریت دو هفته‌ای به آلمان سفر کرده بودم. خاطره‌ی جنگل‌های سرسبز شمالی و دریاچه‌ی زیبای اطراف شهر "زالتسگیتر" هنوز هم ذهن مرا نوازش می‌داد. آلمان برای من یک کشور دوست‌داشتنی بود. در طی این سال‌ها وقتی به آن‌جا فکر می‌کردم طبیعت زیبایش، نظم و قانون و بوی خوب قهوه در یادم تداعی می‌شد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

یادداشت‌های پکنwidth='120pxیادداشت‌های پکن
نویسنده: محمد دهقانی
ناشر: نگاره آفتاب
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 184 صفحه
شابک: 978-964-8453-14-0
نویسنده در سال تحصیلی 1384-1385 به عنوان مدرس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پکن گذرانده. کتاب مجموعه یادداشت‌هایی است که او در طول این مدت درباره جنبه‌های مختلف فرهنگ و آداب و رسوم چین نوشته است.
فصل اول کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"با عبور هواپیما از فراز کوه‌های بلند و پربرف هیمالیا انگار به "نهایت شب" رسیدیم. شب ناگهان بدل به روز شد و صحرا چون آبشاری زرین از دامن کوه‌ها به سوی چشمه خورشید سرازیر شد. بیابان پهناور گبی به شیرقهوه‌ای داغ می‌مانست که پوسته آن بر اثر نسیمی ملایم برآماسیده و چین و چروک خورده باشد. در مساحتی به وسعت ده‌ها هزار کیلومتر نه آبگیری دیده می‌شد و نه تپه و واحه‌ای که از وحشت بیابان اندکی بکاهد. اگر گاهی نشانی از زندگی به چشم می‌آمد، چیزی نبود جز کارخانه‌ای یا نیروگاهی که در پره دشت پهلو گرفته بود و چون اژدهایی مهیب خرناس می‌کشید و دم‌به‌م دود در چشم آسمان می‌کرد ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

در این فهرست کتابهای زیر معرفی شده‌اند: جانستان کابلستان (رضا امیرخانی)، هاروارد مک‌دونالد، 43 نمای نزدیک از سفر آمریکا (سیدمجید حسینی)، سفر با حاج سیاح (احسان نوروزی)، از دریای مازندران تا دریای پارس (سفرنامه رویا لقمانیان) (علی‌اکبر پدرام)، سرزمین ققنوس: سفر به کره جنوبی (پونه ندائی)، مارک و پلو: مجموعه‌ای از سفرنامه‌ها و عکس‌ها (منصور ضابطیان)، سفرنامه برادران امیدوار (عیسی و عبدالله امیدوار)، پنجره‌های تشنه (مهدی قزلی)، در پایتخت فراموشی (محمدحسین جعفریان)، مارک دو پلو: سفرنامه‌ها و عکس‌های منصور ضابطیان (منصور ضابطیان)، سفر بر گذشتنی (محمدرضا توکلی صابری)
خواندن 5987 دفعه

2 نظر

 • پیوند نظر مهدی حسام زاده شنبه, 11 بهمن 1393 10:37 ارسال شده توسط مهدی حسام زاده

  سلام
  کتاب «گلگشت در وطن» نیز سفرنامه ی بینظیری است از یافته ها و تجربیات مرحوم ایرج افشار. بد نیست که این کتاب هم به این لیت اضافه گردد...
  با سپاس

 • پیوند نظر مجتبی ریگستانی‌فرد شنبه, 15 آذر 1393 13:50 ارسال شده توسط مجتبی ریگستانی‌فرد

  سلام
  شاید این‌جا جایش نباشد ولی به طراح سایت بفرمایید فکری به حال «ـي»های آخر کلمات بکند که همه به شکل عربی، دو نقطه زیرش است.
  تشکر

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u