شنبه, 19 خرداد 1397 13:30

پیشنهاد کتاب‌هایی برای کودکان (خرداد 1397)

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

 

کتاب‌های فهرست این ماه را با موضوع "مرگ" آغاز می‌کنم! زمستان گذشته، وقوع زلزله در کرمانشاه باعث شد تا توجه پدر و مادرها (یا کسانی که می‌‌خواستند به نوعی "کمک فرهنگی" به زلزله‌زدگان بکنند) به کتاب‌های با موضوع مرگ برای بچه‌ها جلب شد. بعد از آن واقعه هم البته جیره‌کتاب جسته و گریخته چند درخواست برای شناسایی یا تهیه چنین کتاب‌هایی داشت. آنقدر که به نظرم رسید احتمالا باید برای این موضوع مرموز (نمی‌گویم "ترسناک" چون به نظرم رمز و رازش بر وحشت‌آفرینی‌اش می‌چربد!) هم یک فهرست تهیه کنم. قدم اول برای تهیه هر فهرستی گردآوری کتاب‌های تشکیل‌دهنده آن است. بنابراین از آن زمان شروع کرده‌ام به انبار کردن کتاب‌هایی که با این موضوع پیدا می‌کنم (یا آنهایی را که دیگران معرفی می‌کنند و قرار می‌شود ما برایشان تهیه کنیم).

سه کتاب اول که در ادامه می‌آیند مستقیما با موضوع "مرگ" در ارتباط هستند.

'با
با آیدا تا همیشه
نویسنده: کران لیویس
ترجمه: آناهیتا حضرتی
ناشر: پرتقال
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 40 صفحه
شابک: 978-600-462-062-8
گاس و آیدا دو خرس قطبی هستند که در باغ‌وحش نیویورک زندگی می‌کنند. آنها دوست صمیمی یکدیگر هستند و هر روز با همدیگر وقت می‌گذرانند، بازی می‌کنند، غذا می‌خورند، لم می‌دهند و به صداهای شهر گوش می‌دهند. اما یکروز آیدا مریض می‌شود و گاس متوجه می‌شود که بزودی او را از دست خواهد داد. از آن به بعد زندگی گاس عوض می‌شود و هر روز تلاش می‌کند تا بیشتر از آیدا مواظبت کند. اما بالاخره آیدا یکروز می‌میرد و گاس تنها می‌شود …
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 8 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'راز
راز قایق‌ها
نویسنده: جسیکا بگلی
ترجمه: آناهیتا حضرتی
ناشر: پرتقال
سال نشر: 1396 (چاپ 4)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-600-8347-78-4
باکلی که مدت‌هاست بابایش را ندیده، گاهی از روی دلتنگی قایقی می‌سازد و به آب دریا می‌سپارد. او به مامانش می‌گوید اگر قایق‌ها برنگردند حتما به دست بابایش رسیده‌اند.
باکلی هر روز در ساختن قایق مهارت بیشتری پیدا می‌کند و قایق‌های بهتری می‌سازد. روزی او دوباره تصمیم می‌گیرد که یکی از بهترین قایق‌هایش را با یادداشتی برای پدرش به دریا بیاندازد. اما پیش از انداختن قایق به دریا متوجه می‌شود که همه‌ی قایق‌های قبلی را مادرش از آب گرفته و دور از چشم او نزد خودش نگه داشته است. حالا باکلی باید تصمیم بگیرد که قایق جدیدش را به دریا بیاندازد یا نه و اینکه در یادداشتی که در قایق می‌گذارد چه بنویسد …
(مخاطب کتاب گروه سنی 4 تا 7 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'کاش
کاش زنده بود
نویسنده: جولیا کوک
ترجمه: عرفانه جوادپور
ناشر: انتشارات فنی ایران
سال نشر: 1396 (چاپ 2)
قیمت: 5500 تومان
تعداد صفحات: 32 صفحه
شابک: 978-964-389-638-6
درخت کوچولو پس از مرگ پدرش به مرور یاد می‌گیرد که چطور از پس احساسات خود برآید و به زندگی عادی بازگردد.
کودکان تجربیات محدودی دارند و مرگ یک عزیز تاثیرات عمیق و درازمدتی در زندگی آن‌ها می‌گذارد. این کتاب راهنمایی بی‌نظیر برای والدینی است که می‌خواهند به کودک سوگوار خود کمک کنند. نویسنده کتاب با نگرش، تجربه و آگاهی خود توانسته این واقعیت را در قالب یک داستان بیان کند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
(مخاطب کتاب گروه سنی 5 تا 8 سال در نظر گرفته شده)

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

به جز مواجهه با مرگ، وقایع یا صحنه‌های دیگری هم هستند که بر کوچک و بزرگ تاثیر می‌گذارند و رها شدن از تاثیرات روانی حاصل از آنها نیازمند توجه و مواظبت (و احیانا برنامه‌ریزی و ممارست) است (مثلا وقوع زلزله و دیگر بلایای طبیعی نمونه‌ای از این موقعیت‌هاست). کتاب بعدی درباره چگونگی مواجهه با تبعات اینگونه اتفاقات است که در اصطلاح آنور آبی‌ها با مخفف PTSD (Post-Traumatic Stress Disorder) شناخته می‌شود.