پنج شنبه, 09 فروردين 1397 15:49

مجموعه کتاب‌های خانه درختی ... طبقه

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هفته اول عید، یکی از دوستان سری به سرای جیره‌کتاب زد. در را که باز کردم دیدم پسر 8 ساله‌اش را هم همراهش آورده. از قرار پسربچه به این امید آمده بود که بتواند در میان قفسه‌های ما تعدادی از کتاب‌های مجموعه خانه درختی را پیدا کند و پدر را وادار کند تا آنها را برایش بخرد! چند کتاب اول این مجموعه را خوانده بود و حالا داشت دربه‌در به دنبال بقیه کتابها می‌گشت که خب در تعطیلات نوروزیِ "همه‌جابسته" پیدا کردنش کار سختی به نظر می‌رسید. ما که خودمان هیچکدام از کتابهای این مجموعه  را نداشتیم اما از آنجا که یکجورهایی با انتشارات هوپا "بچه‌محل" حساب می‌شویم، همکارم تماس گرفت تا ببیند آیا کتابفروشی‌شان به‌راه هست یا نه. خوشبختانه بودند و ما با یک پیاده‌روی مطبوع در هوای بهاری توانستیم دوست کوچک‌مان را به مراد دلش برسانیم.

نمی‌دانم تا حالا چشم‌تان به جمال هیچیک از کتاب‌های مجموعه خانه درختی روشن شده است یا نه. کتاب‌های حجیمی هستند، هرکدام حدود 300 الی 400 صفحه. ما معمولا برای دانش‌آموز کلاس دوم دبستان کتاب با چنین حجم و اندازه‌ای انتخاب و ارسال نمی‌کنیم. به همین خاطر اشتیاق دوست کوچک‌مان باعث شد تا من و همکارم به همدیگر نگاهی بیاندازیم و پیش خودمان فکر کنیم که نکند باید در متر و معیارمان برای گروه‌بندی سنی کتاب‌ها تغییری ایجاد کنیم!

کتاب‌ها البته متن زیادی ندارند. هر کتاب ترکیبی است از متن و نقاشی و در بسیاری از صفحات تصویر حرف اول را می‌زند. تصویرسازی کتابها را می‌توان نوعی کمیک‌استریپ به حساب آورد و تعداد تصاویر "پرجزئیات" هم در کتاب کم نیست. تصاویری که احتمالا خواننده خردسال دقایق متمادی در هریک از آنها به دنبال نکته‌ها و شیطنت‌های بامزه‌ای می‌گردد که تصویرساز کتاب، تری، آنها را اینجا و آنجا گنجانده.

وقتی برای پیدا کردن خلاصه داستان کتاب‌ها در اینترنت به دنبال مرجعی می‌گشتم، متوجه شدم که اغلب کتاب‌های مجموعه خط داستانی پررنگی ندارند. حجم اصلی هر کتاب با تشریح امکانات خانه درختی و شیطنت‌هایی که ساکنان آن (اندی و تری) در این خانه عجیب و غریب انجام می‌دهند، پر شده. اتفاقا این "بی‌داستانی" در بسیاری از بازخوردهای خوانندگان در سایت آمازون به عنوان یک نقطه قوت کتاب مورد اشاره قرار گرفته. مثلا معلمی اشاره کرده است که شاگردان "فراری‌ازکتاب" او به دلیل همین ویژگی عاشق کتاب هستند و به همین خاطر او این مجموعه را برای کتابخوان کردن دانش‌آموزان کتاب‌نخوانش  انتخاب بسیار مناسبی دانسته است.

بنابراین اگر دوروبرتان کودک دبستانی دارید که از کتاب و کتاب خواندن گریزان است، می‌توانید تاثیر یکی از کتاب‌های مجموعه خانه درختی را بر رویش آزمایش کنید. شاید جواب داد! تیراژ عجیب و غریب کتاب‌های این مجموعه در ایران که این روزها به چاپ سی و اندی رسیده‌اند را هم می‌توان نشانه‌ی دیگری از این حقیقت دانست که اینجا هم "خانه‌درختی‌ها" توجه کتاب‌نخوان‌ها را به شدت سمت خود جلب کرده‌اند!

'خانه
خانه درختی 13 طبقه
نویسنده: اندی گریفیتس
ترجمه: آنیتا یارمحمدی
ناشر: هوپا
سال نشر: 1398 (چاپ 53)
قیمت: 27000 تومان
تعداد صفحات: 240 صفحه
شابک: 978-600-8025-53-5
کیه که دلش نخواد توی یک خونه‌ی درختی زندگی کنه؟! اونهم یک خونه‌ی درختی سیزده طبقه که توش یک سالن بولینگ داره، و یک استخر که تویش را می‌شود دید، و یک حوضچه پر از کوسه‌های آدمخوار، و یک آزمایشگاه مخفی زیرزمینی، و کلی امکانات جورواجور دیگه. اینجا خونه‌ای که اندی و تری در آن زندگی می‌کنند و در آن با همدیگه کتاب می‌نویسند.
اندی بچه‌ی سربه‌راهیه و سعی می‌کنه هرچه زودتر کتابی را که به ناشرشان قول داده‌اند، آماده کنه. اما تری یک لحظه هم یکجا بند نمیشه و این مشکل اندیه که راهی پیدا کنه تا تری را روی صندلیش بنشونه و اونو وادار کنه که با هم کتاب بنویسند. کاری که در یک خانه درخی 13 طبقه اصلا ساده نیست.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'خانه
خانه درختی 26 طبقه
نویسنده: اندی گریفیتس
ترجمه: آنیتا یارمحمدی
ناشر: هوپا
سال نشر: 1398 (چاپ 43)
قیمت: 34000 تومان
تعداد صفحات: 344 صفحه
شابک: 978-600-8025-54-2
این دومین کتاب از مجموعه کتاب‌های "خانه درختی" است. در این داستان اندی و تری 13 طبقه به خانه درختی‌شان اضافه کرده‌اند و حالا خانه‌ی آنها بجای 13 طبقه 26 طبقه داره. این "باحال‌ترین خونه‌ی دنیا" همچنان پر از امکانات مختلف و سرگرم‌کننده است. از پیست ماشین‌برقی تا مسیر اسکیت و استادیوم گِل‌بازی، همه‌جور وسائل بازی و سرگرمی توی این خونه‌ی عجیب پیدا میشه. اما مثل همیشه اندی و تری یک ماموریت مهم دارند. اونهم اینکه باید کتاب بنویسند. این‌بار قرار شده اونها توی کتابشون داستان آشنایی با همدیگر را تعریف کنند. اما خب می‌دونید که، آروم گرفتن و نوشتن در خونه‌ی درختی اصلا کار ساده‌ای نیست!

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

'خانه
خانه درختی 39 طبقه
نویسنده: اندی گریفیتس
ترجمه: آنیتا یارمحمدی
ناشر: هوپا
سال نشر: 1396 (چاپ 29)
قیمت: 19000 تومان
تعداد صفحات: 346 صفحه
شابک: 978-600-8025-59-7
در این کتاب هم اندی و تری موفق شده‌اند سیزده طبقه دیگه به خانه درختی‌شان اضافه کنند و به این ترتیب باز هم امکانات عجیب و باحالی را به امکانات قبلی خانه اضافه کنند. مثلا اونها حالا یک آبشار شکلاتی توی خانه‌شان دارند. یک آتشفشان فعال (که البته ازش گدازه‌ای بیرون نمی‌ریزه!)، یک سالن اپرا، یک باغ‌وحش مخصوص بچه‌دایناسورها و یک اتاق اشعه ایکس هم از دیگر امکاناتیه که به خانه‌ی درختی اضافه شده.

چاپ کتاب تمام شده!

'خانه
خانه درختی 52 طبقه
نویسنده: اندی گریفیتس
ترجمه: آنیتا یارمحمدی
ناشر: هوپا
سال نشر: 1397 (چاپ 40)
قیمت: 29000 تومان
تعداد صفحات: 337 صفحه
شابک: 978-600-8025-60-3
خانه درختی اندی و تری حالا 52 طبقه شده است. به این ترتیب اونها حالا یک اتاق له کردن هندوانه، یک اتاق پیتزای خودت را بپز، یک هویج‌پرت‌کن موشکی، یک ماشین موج‌ساز و کلی امکانات دیگه به خانه‌شان اضافه کرده‌اند. اونها همچنان دنبال کار نوشتن کتاب هم هستند. اما اینبار مشکل بزرگی در کار نوشتن کتاب پیش آمده. آقای غول‌دماغ که ناشر کتابهای اندی و تری هست یک مدتیه که غیبش زده و خب نویسنده‌ها وقتی ناشرشون گم شده باشه نمی‌تونند کتابشون را منتشر کنند! پس قبل از هر چیز اندی و تری باید آقای غول‌دماغ را پیدا کنند.

چاپ کتاب تمام شده!

مشاهده و انتخاب کتاب‌های فهرست در بخش مشترکین

خواندن 1814 دفعه

1 نظر

  • پیوند نظر م. هاشمی پنج شنبه, 11 مهر 1398 20:28 ارسال شده توسط م. هاشمی

    سلام من یه نوه شیطون کتاب نخون داشتم که حالا با خوندن مجموعه کتابهای "خانه درختی " کلی کتاب خون شده و من بهش افتخار می کنم ادبیاتش هم خیلی قوی شده ، روان خوانی او هم بسیار تقویت شده ممنون از نویسندگان خوب این کتاب آقایان" اندی گریفیتس" و" تری دنتون"

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u