چاپ کردن این صفحه
شنبه, 23 آبان 1394 14:06

مجله اندیشه پویا - شماره 29 (مهر 1394)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مجله اندیشه پویا - شماره 29 (مهر  1394)width='120pxمجله اندیشه پویا - شماره 29 (مهر 1394)
نویسنده: -
ناشر: برات‌‌الله صمدی راد
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 147 صفحه
در این شماره از مجله می‌خوانیم:
- جنگ و سیاست، پرونده‌ای به مناسبت سالگرد آغاز دفاع مقدس
- جدال قلمی عباس عبدی و جلال توکلیان؛ آیا اشغال سفارت آمریکا اخلاقی بود؟
- گفت‌وگویی مفصل با بهاالدین خرمشاهی
- یادی از عبدالرحیم جعفری، موسس انتشارات امیرکبیر
- آزادی منفی و آزادی مثبت در اقتصاد ایران؛ یادداشتی تحلیلی از محسن رنانی درباره اقتصاد ایران بعد از توافق هسته‌ای
- و ...

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

الان که در دهه سوم آبان مشغول نوشتن این "معرفی‌نامه"ی شماره 29 "اندیشه پویا" هستم، هنوز شماره 30 مجله ظاهر نشده. بنابراین با اینکه مجله "شماره مهرماه 1394" را بر پیشانی دارد، می‌شود آن را به عنوان تازه‌ترین شماره نشریه اینجا معرفی کرد!

مطالب مورد توجه‌ام را که فهرست می‌کنم، می‌بینم اکثرشان مطالبی هستند که یک جدالی در خود دارند! این هم از خواص من است که همواره نظرات متضاد بیشتر توجه‌ام را به خود جلب می‌کنند.

اولین "جلب توجه" در این شماره در همان صفحات اول اتفاق می‌افتد. صفحاتی که به بازتاب نوشته‌های شماره قبل مجله اختصاص دارد و معمولا اعتراض یا معترضه یا "نامه وارده" معترضین به مقالات شماره‌های پیشین را در این بخش می‌بینیم. اینبار هم این بخش مجله پر و پیمان است. جالب‌ترین بازخورد اما مربوط به مصاحبه‌ای است که "اندیشه پویا" در شماره 25 خود (اردیبهشت 1394) با عباس عبدی انجام داد و در آن مصاحبه مطابق معمول بخش‌های قابل توجهی هم به وقایع مربوط به گروگان‌گیری در سفارت آمریکا و طرز فکر امروز عبدی که یکی از دانشجویان تسخیرکننده لانه جاسوسی بوده، درباره آن اقدام اختصاص داشت. در شماره بعدی مجله (شماره 26) جلال توکلیان در واکنش به سخنان عبدی درباره این موضوع مطلبی برای مجله ارسال می‌کند که در بخش "بازتاب" در آن شماره منتشر می‌شود. در شماره 27 عبدی پاسخی به مطلب توکلیان به مجله می‌دهد که باز هم در بخش بازتاب منتشر می‌شود و ... بالاخره می‌رسیم به شماره اخیر مجله، شماره 29.

در این شماره و در بخش بازتاب مجموعا 6 مطلب، سه تا به قلم توکلیان و سه تا به قلم عبدی، منتشر شده. معلوم است که بعد از انتشار شماره 27 و تا زمان انتشار شماره 29 این دو نفر مداوم بر سر این موضوع با همدیگر روی کاغذ بحث کرده‌اند و احتمالا مجله هم در این میان واسطه‌گری می‌کرده. هر دو طرف در آخرین یادداشت‌های خود در این شماره به نوعی پذیرفته‌اند که نگاه و طرز فکر طرف مقابل را به موضوع نمی‌پسندند و طرف مقابل نتوانسته "مجاب‌"اش کند. اما پس از اینهمه بحث بالاخره "ختم مذاکرات" را در همین وضعیت پذیرفته‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که ادامه آن دیگر فایده‌ای ندارد.

در این بحث حرف توکلیان این است که "تسخیر سفارت آمریکا" از منظر اخلاقی کار درستی نبوده و عبدی نمی‌تواند و نباید وانمود کند که شاخص‌هایی مانند متغیرهای تاریخی یا ویژگی‌های خاص طرف مقابل (شیطان بزگ: آمریکا) در این میان می‌تواند این اصل (اخلاقی نبودن) را منتفی یا به نفع او موجه نماید. عبدی اما انواع ترفندها را بکار می‌بندد و استدلال‌های مختلفی به میان می‌آورد تا ثابت کند به میان کشیدن پای "اخلاق" در این قضیه اصلا متناسب با ابعاد و ماهیت این اتفاق نیست و ... خلاصه می‌خواهد ثابت کند که چه با عینک زمان وقوع این واقعه و چه با عینک امروز، کار غیراخلاقی انجام نداده است.

جلب توجه دوم، مربوط می‌شود به مقاله‌ای از محسن رنانی درباره وضعیت اقتصاد ایران پس از توافق هسته‌ای با عنوان "آزادی منفی و آزادی مثبت در اقتصاد ایران". این مقاله هم احتمالا چون در کنارش یادداشت مخالفی به قلم علی‌اصغر سعیدی چاپ شده، توجه‌ام را جلب کرده. برای تشریح این اختلاف اما اجازه بدهید چند جمله‌ای از مقاله‌ی رنانی را که مجله در صفحات مختلف مورد تاکید قرار داده در اینجا برایتان بیاورم:

"در دوره تحریم‌ها تصورات بر این بود که فرصت‌هایی از ما سلب و اقتصاد ما دچار محدودیت‌هایی شده است و اگر این محدودیت‌ها برداشته شود می‌توانیم جهش ایجاد کنیم. اما به قابلیت‌ها توجه نکردیم. توجه نکردیم که اقتصاد ایران و نظام اداری ایران به مانند بدن بسیار فربه و حجیمی بوده است که با تحریم‌ها فقط پایش را در دامنه کوهی بسته‌اند."

"دولت باید بدهی‌هایش را به پیمانکاران بدهد تا آن‌ها به تحرک درآیند و اقتصاد رونق پیدا کند. اما دولت از کجا درآمد کسب کند تا این بدهی‌ها را بدهد؟ دولت می‌تواند برای برون‌رفت از این حلقه بسته پول چاپ کند و بدهی‌هایش را بدهد. اما وقتی دولت عزم کرده است که تورم را کنترل کند، اگر پول جدید فراوانی به اقتصاد تزریق کند باز یک انفجار تورمی ایجاد می‌شود."

خلاصه اینکه مختصات اقتصاد ایران و فشارهای دیگر، علاوه بر تحریم‌ها، که از سوی عوامل سیاسی-اجتماعی به این اقتصاد وارد می‌شود، مانع خواهد شد تا حتی پس از رفع تحریم‌ها هم معجزه‌ی خاصی در اقتصاد ایران اتفاق بیافتد. بنابراین برای تغییر وضعیت حاضر نیاز به اصلاح در ساختار سیاسی و اجتماعی لازم می‌آید.

آقای سعیدی اما، با انتقاد از این تحلیل رنانی و اینکه چرا او که اقتصاددان است وارد حیطه جامعه‌شناسی اقتصاد شده است (که احتمالا بیشتر یک وادی جامعه‌شناسانه است!) می‌نویسد:

"... ایشان دلیلی نیز ارائه نمی‌کند که مثلا چرا برای رفع بحران اقتصادی باید از حقوق سیاسی شروع کرد؟ براساس کدام مطالعه تجربی-تاریخی نباید از حقوق اجتماعی شروع کرد و یا حقوق مدنی و اقتصادی از جمله احترام به حق مالکیت خصوصی؟

در رنانی در بخش "چه باید کرد"، با نسخه‌ای که می‌پیچد در واقع می‌گوید که هیچ کاری نمی‌توان کرد. دستورالعمل او آنقدر پیچیده است که قابلیت اجرا شدن ندارد. گویی گره اقتصاد ایران کور است. اگر چنین استنباطی درست نیست سوال این‌جاست که واقعا در ساخت‌های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی ما چنان ظرفیتی وجود دارد که همه این‌ها را یک‌جا جلو ببرد؟ ..."

خیلی نوشتم، اما راستش از اشاره به پرونده "جنگ و سیاست" هم نمی‌توانم بگذرم. این پرونده که به مناسبت سالگرد آغاز دفاع مقدس تنظیم و منتشر شده بیشتر به مسائل اقتصادی جنگ هشت‌ساله و شیوه مدیریت آن در این زمینه می‌پردازد. در این بخش در مطالبی از بهمن احمدی امویی، محمود علیزاده طباطبایی و همچنین گفت‌وگویی با مسعود روغنی زنجانی به مسائلی همچون بودجه جنگ و چگونگی فراهم‌سازی امکانات برای رزمندگان پرداخته شده و با بررسی این مسائل و آوردن چکیده‌ای از خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال‌های مختلف که به مسائل مرتبط با فراهم‌سازی امکانات جبهه‌ها اشاره کرده، موضوع به چگونگی تصمیم‌گیری برای پذیرش قطعه‌نامه‌ی 598 گره خورده است.

مطالب خواندنی این شماره به اینجا ختم نمی‌شود. متن مصاحبه‌های انجام گرفته با بهاالدین خرمشاهی و ابراهیم گلستان مطمئنا نکات خواندنی بسیار دارد. همچنین مطالبی که در یادبود عبدالرحیم جعفری، بنیان‌گذار انتشارات امیرکبیر در مجله آمده است. اما خب، اگر بخواهم به همه اینها اشاره کنم این مطلب هم طول و عرضی به اندازه خود مجله پیدا می‌کند. پس بهتر است خودتان این شماره را تهیه کنید و آن مطالبش را مرور کنید.


 

مجله اندیشه پویا - شماره 29 (مهر  1394)width='120pxمجله اندیشه پویا - شماره 29 (مهر 1394)
نویسنده: -
ناشر: برات‌‌الله صمدی راد
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 147 صفحه
در این شماره از مجله می‌خوانیم:
- جنگ و سیاست، پرونده‌ای به مناسبت سالگرد آغاز دفاع مقدس
- جدال قلمی عباس عبدی و جلال توکلیان؛ آیا اشغال سفارت آمریکا اخلاقی بود؟
- گفت‌وگویی مفصل با بهاالدین خرمشاهی
- یادی از عبدالرحیم جعفری، موسس انتشارات امیرکبیر
- آزادی منفی و آزادی مثبت در اقتصاد ایران؛ یادداشتی تحلیلی از محسن رنانی درباره اقتصاد ایران بعد از توافق هسته‌ای
- و ...

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خواندن 3972 دفعه