چهارشنبه, 20 آبان 1394 12:04

مجله تجربه - شماره 39 (آبان 1394)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مجله تجربه - شماره 39 (آبان‌ماه 94)width='120pxمجله تجربه - شماره 39 (آبان‌ماه 94)
نویسنده: -
ناشر: کتایون بناساز (صاحب امتیاز و مدیر مسئول)
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 175 صفحه
در این شماره از مجله می‌خوانیم:
- پرونده‌ای به مناسبت بیستمین سالگرد انتشار "بامداد خمار"
- پرونده‌ای درباره فیلم "محمد (ص)"، تازه‌ترین اثر مجید مجیدی
- پرونده‌ای درباره سریال تلویزیونی "بازی تاج و تخت"
- پرونده‌ای درباره "پرفورمنس" به بهانه‌ی اجراهای تهمورس پورناظری و صابر ابر در ماه‌های اخیر
- و ...

اگر این کتاب را می‌خواهید ...


بخش اول مجله مطابق معمول به تازه‌های فرهنگی ایران و جهان در ماه‌های اخیر می‌پردازد. کتاب، موسیقی، سینما، انیمشین، هنرهای تجسمی و ... با تورق این صفحات اولیه، مهم‌ترین وقایع هر بخش برایمان مرور می‌شود و بعضی از اتفاقاتی که ممکن است از آن با خبر نشده باشیم (به بازار آمدن کتابی جدید، اکران یک فیلم مطرح، یا ...) یادآوری می‌شود.

بعد از پشت سر گذاشتن این صفحات اولیه بقیه مطالب این شماره، مطابق معمول "تجربه"، بصورت پرونده‌های مختلفی درباره موضوع‌های فرهنگی و هنری تنظیم شده. خوشبختانه (برای جیره‌کتاب) پرونده‌های مرتبط با کتاب و ادبیات همواره در صفحه‌بندی مجله اولین پرونده‌هایی هستند که سر و کله‌شان پیدا می‌شود!

در این شماره "تجربه"، به بهانه بیستمین سالگرد انتشار رمان "بامداد خمار" یادی از انتشار این کتاب عامه‌پسند موفق و اصولا ادبیات عامه‌پسند در سال‌های اخیر کرده است. روی جلد پرونده به عکس درشتی از روی جلد چاپ پنجاه و چهارم "بامداد خمار" مزین شده و پرونده در قالب 5 مقاله و یک گفت‌وگو به بررسی جنبه‌های مختلف تاثیر "بامداد خمار" بر تاریخ ادبیات ایران و بازار نشر و کتاب می‌پردازد.

از میان پنج مطلب منتشر شده، نوشته آرش آذرپناه بخاطر زیرتیترش توجه‌ام را جلب می‌کند (در ذیل تیتر مطلب آورده‌اند: "رمان بامداد خمار را با اغماض می‌توان با آثار ابراهیم گلستان در دهه 40 مقایسه کرد." بعد از خواندن این زیرتیتر به خودم می‌گویم همین شماره بعدی است که آقای گلستان دست به قلم شود و دمار از روزگار  مجله و نویسنده‌اش در آورد!) کمی از مطلب را که می‌خوانم اما به نظرم می‌رسد که آن زیرتیتر خطرناک چندان هم حرف بیراهی نمی‌زند (خدا کند آقای گلستان هم به همین نتیجه برسد!):

"... رمان حاج‌سیدجوادی اگرچه قصه‌ی تکراری عشق بین دو طبقه‌ی فرودست و اشرافی را روایت می‌کرد اما برای نخستین‌بار پس از سال‌ها، بر اصالت و نجابت طبقه‌ی اشراف در مقابل رذالت‌های فرودستان صحه گذاردن، به نوعی برخلاف جریان آب شنا کردن به شمار می‌رفت. با کمی اغماض پدیده‌ی بامداد خمار را در شکستن کلیشه‌ی غیرواقع‌گرایانه‌ی شرافت و انسانیت طبقه‌ی فرودست می‌توان با آثار گلستان در دهه‌ی چهل مقایسه کرد. گلستان در آن سال‌ها داستان مشهور "طوطی مرده‌ی همسایه‌ی من" را علیه نوعی جریان فکری و گفتمان غالب حمایت از پابرهنگان منتشر کرد؛ جریانی که همزمان هم از سوی چپ‌گرایان و پیروان فکری جلال آل‌احمد تبلیغ می‌شد. اهمیت بامداد خمار بیش از هرچیز در شکستن همین کلیشه بود؛ کلیشه‌ی توهم شرافت اخلاقی فرودستان و فقرا در برابر تفرعن اغنیا ..."

خلاصه مقالات این پرونده بسیار خواندنی به نظر می‌رسند و البته خیلی هم جدی به بررسی مقوله ادبیات عامه‌پسند در سال‌های اخیر پرداخته‌اند.

دومین پرونده "کتابی" این شماره از تجربه هم جلب توجه‌ام را می‌کند. پرونده دوم درباره سه رمان مهم ادبیات پلیسی است که ترجمه فارسی هر سه با فاصله کوتاهی در همین ماه‌های اخیر به بازار آمده. کتاب اول "آنک نام گل" نوشته اومبرتو اکو است که سال‌ها به اسم "نام گل سرخ" آن را می‌شناختیم و حالا ترجمه‌ی جدید رضا علیزاده از آن با عنوانی جدید به بازار آمده. دومین کتاب، "رودخانه میستیک" است که الان چند وقتی است هر بار که به کتابفروشی می‌روم وسوسه می‌شوم آن را بردارم و بخرم، اما تا این لحظه مقاومت کرده‌ام و آن را نخریده‌ام! این هم مشکل کتاب‌هایی است که آدم فیلمی را که از روی آن ساخته‌اند قبل از خواندن کتاب دیده و بعد همه‌اش دودل است که آیا خریدن و خواندن کتاب دیگر لطفی دارد یا نه.

سومین کتاب مهم پلیسی مطرح شده در پرونده "تجربه" هم "ماه‌الماس" است که ترجمه آنهم اخیرا منتشر شده و در یکی از فهرست‌های جیره‌کتاب به آن پرداخته‌ایم.

آنچه از مطالب این پرونده ادبی "تجربه" دستگیر می‌شود این است که سه کتاب مورد اشاره آثار شاخصی از دوره‌های مختلف ادبیات پلیسی-معمایی هستند و به نوعی سیر تحول این شاخه قابل اعتنا از ادبیات جهان را در گذر زمان به نمایش می‌گذارند (اینکه نام دو عنوان از این سه کتاب در "فهرست کتاب‌هایی که پیش از مرگ باید خواند" آمده هم شاید تایید دیگری بر اهمیت این آثار باشد!)

بقیه بخش‌های مجله را همینطور تند، تند ورق می‌زنم و مرور می‌کنم. پرونده مفصلی (که پرونده اصلی این شماره است و روی جلد مجله را هم به خود اختصاص داده) درباره پرویز مشکاتیان و زندگی و فعالیت‌هایش، پرونده دیگری درباره کم شدن اقبال عموم به موسیقی پاپ در ایران و در مقابل مورد توجه قرار گرفتن ژانرهای رپ و تلفیقی؛ پرونده‌ای هم درباره تئاتر موزیکال در ایران از دیگر بخش‌های مجله هستند که اگر این شماره از تجربه را خریداری کنید، فرصت مطالعه آنها را خواهید یافت!
 

مجله تجربه - شماره 39 (آبان‌ماه 94)width='120pxمجله تجربه - شماره 39 (آبان‌ماه 94)
نویسنده: -
ناشر: کتایون بناساز (صاحب امتیاز و مدیر مسئول)
سال نشر: 1394 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 175 صفحه
در این شماره از مجله می‌خوانیم:
- پرونده‌ای به مناسبت بیستمین سالگرد انتشار "بامداد خمار"
- پرونده‌ای درباره فیلم "محمد (ص)"، تازه‌ترین اثر مجید مجیدی
- پرونده‌ای درباره سریال تلویزیونی "بازی تاج و تخت"
- پرونده‌ای درباره "پرفورمنس" به بهانه‌ی اجراهای تهمورس پورناظری و صابر ابر در ماه‌های اخیر
- و ...

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

خواندن 2996 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u