شناسنامه کتاب

ترجمه تنهایی
ترجمه تنهایی
نویسنده: صفی یزدانیان
ناشر: منظومه خرد
سال نشر: 1389 (چاپ 1)
قیمت: 6800 تومان
تعداد صفحات: 188 صفحه
شابک: 978-600-91005-8-3
در "یادداشت ناشر" می‌خوانیم:
"… صفی یزدانیان، فارغ‌التحصیل رشته‌ی سینما از دانشکده‌ی سینماتئاتر دانشگاه هنر، از سال 1368 در ماهنامه‌ی فیلم به کار نوشتن درباره‌ی سینما پرداخت و کم‌وبیش تاکنون این کار را ادامه داده. نوشته‌های او چندان در چارچوب‌های مرسوم نقادی در این سرزمین (ریویو، نقد تفسیرگر، نقد آکادمیک …) قرار نمی‌گیرد و می‌شود آن‌ها را مقاله‌ی ادبی یا به تعبیر غربی، essay قلمداد کرد، به این معنی که نویسنده بیش از آن که بخواهد اثر را قضاوت و ارزیابی کند (همچون ریویو)، یا با استدلال و ارائه‌ی شاهد نظریه‌ای را اثبات کند (نقد آکادمیک)، یا با تفسیر و تحلیل دیدگاه روشنگرانه‌ای را به مخاطب عرضه کند (نقد تفسیرگر)، می‌خواهد اثر را بهانه کند تا خود اثری دیگر بیافریند. فیلم‌ها این‌جا مصالح‌اند و نکته‌ها نیز، پس مهم نیست که قانع می‌شویم یا نه. مهم نیست هم‌نظر می‌شویم یا نه. می‌توانیم این نوشته‌ها را حتی فارغ از خود فیلم‌ها دوست داشته باشیم، همچنان که "پرواز" را فارغ از "پرنده". در گردآوری این مقالات اما این نکته به چشم می‌آید که چه‌قدر این فیلم‌ها هم‌جنس‌اند، و این کارگردان‌ها. انگار که اصلا سفارشی در کار نبوده، و نویسنده همواره فقط برای چیزهایی که دوست می‌داشته قلم به دست گرفته و درنتیجه هرگز از عیب‌جویی و به معنای مرسوم، نقد، خبری نیست. و این بی‌شک اگر در ادبیات سینمایی ما بی‌مانند نباشد، کمیاب است …"

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u