شناسنامه کتاب

دنیای نورا
دنیای نورا (Anna. A fable about the earth's climate and environment)
نویسنده: یوستین گاردر (Jostein Gaarder)
ترجمه: مهوش خرمی‌پور
ناشر: کتابسرای تندیس
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 10000 تومان
تعداد صفحات: 197 صفحه
شابک: 978-600-182-131-8
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 19 نفر
امتیاز کتاب: (4.67 امتیاز با رای 3 نفر)
نورا 12 دسامبر 2012، شانزده ساله می‌شود. او به عنوان هدیه سالروز تولدش انگشتری عمه‌اش را هدیه می‌گیرد. نورا دختر نوجوان مطلعی است. او همواره به نسل‌های قبل از خود و تاثیر مخرب انسان‌ها در طول تاریخ بر محیط‌زیست و گونه‌های مختلف جانوری فکر می‌کند. این فکر و خیال‌ها باعث شده تا او گهگاه رویاها و تصاویری ذهنی ببیند که احتمالا نه مربوط به عصر و زمانه او بلکه درباره دوره زمانی دیگری است. برای همین هم والدین نورا نگران او هستند و او را برای مشاوره نزد دکتر روانشناس می‌فرستند.
در دوره زمانی دیگری، دقیقا در تاریخ 12 دسامبر 2084، نووا از خواب برمی‌خیزد. او در اتاق خود ترمینالی در اختیار دارد که همه اطلاعات مورد نیازش را در اختیار قرار می‌دهد. او می‌تواند تصویر کره زمین را در هر دوره زمانی که دلش بخواهد در ترمینال ببیند. ترمینال همچنین می‌تواند اطلاعاتی درباره وضعیت سیاره پس از رخ دادن پدیده "گرم شدن زمین" در چند دهه قبل، در اختیار او قرار بدهد.
نووا با توجه به اطلاعاتی که در اختیارش قرار می‌گیرد، از بی‌فکری و بی‌مبالاتی انسان‌های نسل قبل که نتوانستند به موقع از تخریب کره زمین و صدمه‌های مختلف به محیط‌زیست این سیاره جلوگیری کنند، عصبانی است. در حالی که نووا به این مسائل فکر می‌کند درب اتاقش باز می‌شود و مادربزرگ پیرش نورا وارد اتاق می‌شود. نورا انگشتری به انگشت دارد. انگشتری که ویژگی‌هایی سحرآمیز دارد ...
داستان کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"از وقتی نورا به یاد داشت شب‌های کریسمس را همراه خانواده‌اش در کلبه‌ی کوهستانی گذرانده بودند. آن‌ها همیشه از روستا با سورتمه به بالای کوه می‌رفتند. مردم روستا برای جشن سال نو اسب‌ها را قشو کرده و تزئین‌شان می‌کردند، به سورتمه‌ها نیز مشعل‌های روشن می‌بستند تا در تاریکی شب نورافشانی کنند. در بعضی از سال‌های پربرف پشت تراکتورها غلتک می‌بستند تا اسب‌ها در برف‌های سبک و پانخورده قدم نگذارند. از دیرباز در میان مردم رسم بود که شب‌های کریسمس به‌جای اسکی یا تراکتور با سورتمه بالای کوه بروند. کریسمس به خودی خود روز سحرانگیزی بود که سورتمه‌سواری نیز آن را به یک افسانه‌ی واقعی تبدیل می‌کرد.
در روزهای کریسمس نظم و آداب معمول میان بچه‌ها و بزرگسالان به هم می‌ریخت و تنها همین روز در همه‌ی سال بود که عادت‌های متداول خانوادگی نادیده گرفته می‌شد. شب سال کهنه با همه‌ی خوبی‌ها و بدی‌هایش عصازنان بیرون می‌رفت و انسان‌ها قدم در یک مرز نامرئی می‌گذاشتند و با سپاس از سال کهنه وارد سال نو پر از خوشبختی می‌شدند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u