شناسنامه کتاب

رهنمودهایی برای نزول در دوزخ
رهنمودهایی برای نزول در دوزخ (Briefing for a Descent Into Hell)
نویسنده: دوریس لسینگ (Doris Lessing)
ترجمه: علی‌اصغر بهرامی
ناشر: نشر ماهی
سال نشر: 1394 (چاپ 2)
قیمت: 15000 تومان
تعداد صفحات: 302 صفحه
شابک: 978-964-209-022-8
داستان با گزارش پرستار کشیک بخش روانی بیمارستانی در لندن در خصوص پذیرش بیماری با هویت نامعلوم، آغاز می‌شود. پلیس این شخص را درحالیکه نیمه‌شب، سرگردان بوده و حرف‌های بی‌سر و ته می‌زده به ظن آنکه مست است یا مواد مخدر مصرف کرده، بازداشت می‌کند اما پس از دو سه ساعت او را به بیمارستان منتقل می‌کند.
بیمار مدام حرف می‌زند و حرف‌هایش پرت و پلا به نظر می‌رسد ... نیمه اول کتاب عمدتا به همین حرف‌ها اختصاص دارد. در نیمه دوم داستان اما مسائل کمی روشن‌تر می‌گردد و ... (خلاصه داستان برگرفته از وبلاگ "میله بدون پرچم")
داستان با گزارش پرستار کشیک بیمارستان شروع می‌شود و بعد با این جملات ادامه پیدا می‌کند:
"... به باد نیازمندم. یک باد خوب قوی، یک باد موافق. هوا راکد است. جریان - حتما با سرعت خوبی به پیش می‌کوبد. بله، ولی من آن را حس نمی‌کنم. قطب‌نمایم کجاست؟ آن‌که روزها پیش از دست رفت، یادت نمی‌آید؟ به باد احتیاج دارم، یک باد خوب قوی، یک باد موافق. سوت می‌زنم تا باد بیاید. مزد نای‌زن را اگر داده بودم، سوت می‌زدم تا باد بیاید. بادی از مشرق، باد تندی که به پشت من بوزد. آری. شاید هنوز هم بیش از آنچه باید به ساحل نزدیکم؟ پس از این همه روز در دریا، بیش از آنچه باید به ساحل نزدیک؟ اما کیست که بداند، شاید باز به ساحل کشانده شده‌ام. آه نه، نه، باز می‌کوشم و پارو می‌زنم. پاروها از دست رفته‌اند، یادت نمی‌آید، روزهاست رفته‌اند. نه، حتما بیش از آنی که فکر می‌کنی به چشم‌انداز خشکی نزدیکی. جزایر کیپ‌ورده در سمت راست قایق بود - کی؟ هفته‌ی پیش. کی پیش؟ خسته نبود، زن من بود. این‌جا دریا شورتر از نزدیک ساحل است. نمک، دریای نمک، شوراب تکه‌تکه از آرواره‌های اسبان آمد تا آرواره‌های من. روی صورتم، پوسته‌های ضخیم نمک. می‌توانم آن را بچشم. اشک‌ها، آب دریا. می‌توانم نمک دریا را بچشم. از کویر. دریای متروک. اسبان دریایی. شن‌پشته‌ها. باد به شن‌های فراز قله‌ی شن‌پشته‌ها تلنگر می‌زند، تاب امواج را صاف می‌کند. شن حرکت می‌کند و تاب می‌خورد و درون امواج توده می‌شود ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و اینجا و اینجا و اینجا بیابید.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u