شناسنامه کتاب

مدرک
مدرک (The Proof)
نویسنده: آگوتا کریستوف (Agota Kristof)
ترجمه: اصغر نوری
ناشر: مروارید
سال نشر: 1392 (چاپ 2)
قیمت: 8500 تومان
تعداد صفحات: 193 صفحه
شابک: 978-964-191-226-2
این کتاب، دومین کتاب از سه‌گانه‌ی نویسنده با عنوان کلی "سه‌گانه‌ی دوقلوها"، محسوب می‌شود. کتاب اول این سه‌گانه به نام "دفتر بزرگ" به وقایع کودکی دو برادر نوجوان که برای نگهداری به مادربزرگ‌‌شان سپرده می‌شوند، می‌پردازد.
در "مدرک" یکی از برادرها، لوکاس، در منزل مادربزرگش به همراه اسکلت‌های مادر و خواهر کوچکترش زندگی می‌کند. برادر او کلاوس از کشور فرار کرده و پدرش نیز قبلا کشته شده. زندگی لوکاس وقتی تغییر می‌کند که زنی به همراه فرزند معلولش به خانه او پناه می‌آورد. اما پس از وقایعی زن ناپدید می‌شود و
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"لوکاس برمی‌گردد به خانه‌ی مادربزرگ و کنار نرده‌ی باغ، در سایه‌ی بوته‌ها دراز می‌کشد. منتظر می‌ماند. یک ماشین نظامی جلوی ساختمان نگهبان‌های مرزی توقف می‌کند. نظامی‌ها پیاده می‌شوند و جسدی پیچیده در یک پارچه‌ی برزنتی را زمین می‌گذارند. یک گروهبان از ساختمان بیرون می‌آید، اشاره‌ای می‌کند و سربازها از جسد دور می‌شوند. گروهبان سوتی می‌کشد و می‌گوید:
- آن‌قدر آش‌ولاش شده که نمی‌شود هویتش را تشخیص داد! آدم باید خیلی اسکل باشد که بخواهد تو روز روشن از همچین مرز گهی بگذرد!
یک سرباز می‌گوید:
- مردم باید بدانند که گذشتن از این مرز غیرممکن است.
ُسرباز دیگری می‌گوید:
- مردم اینجا این را می‌دانند. کسانی که از جای دیگری می‌آیند، شانس‌شان را امتحان می‌کنند.
گروهبان می‌گوید:
- خب برویم آن هالویی را که آنجاست ببینیم. شاید یک چیزی بداند.
لوکاس می‌رود توی خانه. می‌نشیند روی نیمکت کنج آشپزخانه. تکه‌ای نان می‌برد، یک بطری شراب و کمی پنیر بز می‌گذارد روی میز. در می‌زنند. گروهبان و یک سرباز وارد می‌شوند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u