شناسنامه کتاب

بهشت خاکستری
بهشت خاکستری
نویسنده: سید عطاالله مهاجرانی (Ata'ollah Mohajerani)
ناشر: امید ایرانیان
سال نشر: 1384 (چاپ 7)
قیمت: 2400 تومان
تعداد صفحات: 237 صفحه
شابک: 964-93933-0-7
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 24 نفر
امتیاز کتاب: (3.67 امتیاز با رای 3 نفر)
داستان با گفت و گوی چند نفر آغاز می‌شود. آقای جنت‌ساز که بعدا در داستان شرح حال بیشتری از او و جایگاه واقعی‌اش به دست می‌آید مدعی است که می‌خواهد بهشت آسمانی را روی زمین بگستراند .به‌زعم وی و افراد موافق او در جلسه، جامعه بهشتی، جامعه‌ای است که در آن گناه اتفاق نیفتد .برای دست‌یابی به چنین هدفی جامعه باید عاری از گناه باشد و به همین منظور، ضرورت‌های آن را باید تدارک دید .آقای جنت‌ساز برای تحقق این اندیشه با پارادوکس‌ها و معضلاتی روبه‌رو می‌شود. او برای اینکه نقشه‌اش جامه عمل بپوشد فرمان می‌دهد تمام دیوارهای خانه‌های شهر از شیشه‌های مات و شفاف ساخته شوند و تابلوهایی در شهر نصب می‌کند با این مضمون که: "سوال ممنوع"
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"سپیدی چشمانش سرخی می‌زد. چند مویرگ پاره شده بود. قاب چشمانش از همیشه آشکارتر به نظر می‌رسید. با سرانگشت شست و اشاره بالای تیغه بینی‌اش را فشرد. لحظه‌ای چشمانش را بست. گرمی اشک را بر گونه‌اش احساس کرد. اشک در لابه‌لای ریس سیاهش که گاه سایه‌ای از سپیدی را می‌شد در آن دید گم شده بود. در کنار لب‌ها، پشت شارب قطرات اشک جمع شده بود. با سر زبان طعم شور آن را چشید و گفت:
- حتما می‌شود؛ تاکید بر نمی‌شود، کار آدم‌های ناتوان و منفی‌گراست، کسانی که انتظار دارند کارها خودبه‌خود سامان پذیرد. مدتی پیش به باغ پیرمرد عاشقی رفته بودم که بر یال کوه خانه ساخته بود. میلیون‌ها سنگ را انگار از زمین به آسمان برده بود، شعارش این بود: "همیشه نمی‌شه می‌شه." حالا چرا شما نومیدید و می‌پندارید نمی‌شود بر زمین بهشت ساخت. من می‌توانم. جامعه‌ای آرمانی که مثل نگین در همه تاریخ بدرخشد. چرا به عنایت خداوند اعتماد ندارید؟ ..."

چاپ کتاب تمام شده!

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u