شناسنامه کتاب

سوگ سیاوش (در مرگ و رستاخیز)
سوگ سیاوش (در مرگ و رستاخیز)
نویسنده: شاهرخ مسکوب (Shahrokh Meskoob)
ناشر: خوارزمی
سال نشر: 1397 (چاپ 9)
قیمت: 20000 تومان
تعداد صفحات: 246 صفحه
شابک: 978-964-487-069-7
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 5 نفر
این کتاب گزارش و تاویلی است از غروب پدر و طلوع پسر, از کشتن سیاوش در دوران افراسیاب و کاوس و پادشاهی کیخسرو, از مرگ و رستاخیز.
پیش‌درآمد کتاب با این جملات آغاز می‌شود:
"سیاوش پسر کاوس پسر کیقباد بود. کاوس پادشاه ایران بود. او سیاوش را در کودکی به رستم دستان که جهان پهلوان بود سپرد تا او را به سیستان برد و بپرورد, آیین آزادگی و جنگ و شکار و شراب را به وی بیاموزد.
رستم پس از هفت سال سیاوش را که در رزم و بزم سرآمد همه شده بود به درگاه کاوس باز آورد.
کاوس زنی داشت سودابه نام دختر پادشاه هاماوران. این سودابه شیفته و بیقرار سیاوش شد. آخر در جهان خوبروی‌تر از سیاوش نبود. او مظهر کمال جسم بود. اما سیاوش عشق شاه‌بانو را نپذیرفت. تمهیدات سودابه برای بچنگ آوردن او بی‌ثمر ماند. زیرا سیاوش مظهر پاکی روح نیز بود.
چون سودابه ناکام شد از ترس رسوائی به شاهزاده تهمت زد که می‌خواست با من که نامادری اویم درآمیزد. البته سیاوش به این دروغ گردن ننهاد.
کاوس بیخبر و فریفته سودابه بود, هرچند می‌دانست سیاوش گناهی ندارد ولی نمی‌دانست چه کند. سرانجام به اصرار زن پذیرفت که سیاوش برای اثبات بی‌گناهی خود بنا به آیین از آتش بگذرد. زیرا آتش در پاکان نمی‌گیرد.
سیاوش پذیرفت و در انبوه آتش رفت و بی‌زیان از سوی دیگر درآمد. گناه سودابه مسلم شد. کاوس ناچار خواست او را بکشد. سیاوش می‌دانست که پدر خاطرخواه زن است و روزی پشیمان می‌شود پس خود میانجی شد و از کاوس خواست که از خون او بگذرد و کاوس گذشت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u