شناسنامه کتاب

حقوق مردم و شهروندی
حقوق مردم و شهروندی
نویسنده: محمدرضا خوبروی پاک
ناشر: شیرازه
سال نشر: 1393 (چاپ 1)
قیمت: 29500 تومان
تعداد صفحات: 553 صفحه
شابک: 978-964-7768-95-5
کتاب به بررسی مفهوم حقوق فردی و گروهی مردم و نمایندگان آنان و نیز انواع دولت‌ها و شیوة کارکردشان می‌پردازد.
نویسنده این پرسش دیرینه را مطرح می‌کند که چرا مردم "به تیمار و عذاب اندر و با دولت به پیکارند". وی بر این نظر است که ذهن فعّال مردم باید همواره در پی آشتی‌دادن امکان‌ها با خواست‌های خود باشد. از‌ این‌رو، شناخت حقوق مردم در قالب‌های گوناگون امری گریزناپذیر است. افزون بر آن، دولت نیز باید بداند که پایة قدرت بر فرمان و پیروی از آن نیست و مشارکت مردم هم در قدرت امری الزامی است. به همین دلیل‌است که سیاست را هنر ممکن‌ها خوانده‌اند، بدین‌معنا که شناخت شرایط و داده‌های آن و یافتن بهترین راه حل‌ها توأم با وفاداری به اصول از جلوه های آن هنر تلقی می شود.
نویسنده در دیباچه کتاب به تعریف‌های نوینی از برخی از اصطلاحات رایج در نوشته‌های سیاسی، اجتماعی و حقوقی پرداخته و خواننده را از چون و چرای اصطلاح‌هائی مانند "حق تعیین سرنوشت و ساماندهی آن"، "حاکمیّت"، "دولت قانونمدار"، "خود مدیری"، "جدائی‌خواهی"، تجزّیه‌طلبی" و مانند آن آگاه می‌کند.
کتاب با تمرکز بر مفاهیمی که امروز در جامعة ما بیش از پیش دغدغة مردم شده است، کوشیده است این نکته را روشن سازد که پیش‌فرض مردم‌سالاری در حضور و مشارکت شهروندانی است که برحقوق و تکالیف خود آگاهند.

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u