شناسنامه کتاب

برگردان روایت‌گونه شاهنامه فردوسی به نثر
برگردان روایت‌گونه شاهنامه فردوسی به نثر
نویسنده: سیدمحمد دبیرسیاقی
ناشر: قطره
سال نشر: 1398 (چاپ 18)
قیمت: 80000 تومان
تعداد صفحات: 550 صفحه
شابک: 978-964-341-122-0
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 15 نفر
امتیاز کتاب: (4.4 امتیاز با رای 5 نفر)
... هر ایرانی باید شاهنامه را بخواند و لفظ و معنی و قالب و محتوای آن را سرمشق و راهنمای کار خود قرار دهد. شاهنامه را بخواند و مکرر بخواند تا به عمق فرهنگ با ارج ایران تا پایان سده چهارم هجری به خوبی آگاهی پیدا کند و بداند که بیهوده نیست سخن فردوسی را با سخن از آسمان به زمین آمده برابر و کار او را بالا بردن سخن و باز بر کرسی نشاندن آن دانسته‌اند. آری بیهوده سخن بدین درازی نشود.
... بدیهی است خوانندگان گرامی توجه خواهند فرمود که این برگردان نه از سنخ رستم‌نامه است که قسمتی از شاهنامه را با اضافاتی دارد و سابقا چاپ سنگی شده است و نیز نه برگردان بیت به بیت و کلمه به کلمه نظیر برگردان بنداری به عربی است، بلکه برگردان گونه کوتاه و ساده‌ای است بی‌آنکه از اصل مطلب هیچ نکته‌ای کاسته شده باشد. امید که مقبول طبع ادب‌دوستان قرار گیرد و چشم بر کاستیهای آن فرو بندند و به حرمت استاد طوس آن را به چیزی دارند. (برگرفته از پیشگفتار کتاب)
متن اصلی کتاب با "پادشاهی کیومرث" و با این جملات آغاز می‌شود:
"سخنسرای نامی ایران از گفتار دهقان، پژوهنده‌ی نامه‌ی باستان، چنین روایت کرده است که نخستین کس که رسم فرمانروایی و داشتن تاج و تخت آورد، کیومرث بود. آنگاه که آفتاب به برج بره رسید و ماه فروردین آغاز گشت و بهاران مایه از سر گرفتن جوانی جهان شد، کیومرث نیز فرمانروائی آغاز کرد. منزلگاه او ابتدا کوهساران بود و تنپوش از پوست پلنگ داشت.
سی سال با شکوه تمام بر جهان فرمان راند. دد و دام نزد او آرام گرفتند. کرنش و تعظیم آنان به شاه جهان مردمان را به پرستش و آیین و کیش رسانید.
کیومرث پسری داشت خردمند و خوبروی به نام سیامک که مایه آرامش روان و آسایش جان پدر بود. شاه را دشمنی نبود جز اهریمن زشتکردار بداندیش که در آتش حسد و کینه می‌سوخت و در بدنهادی می‌بالید. بچه‌ای چون گرگ درشت‌اندام داشت و سپاهی گران. لشکر خویش گرد آورد و قصد به‌دست آوردن تاج و تخت شاه کرد، بسیار کس به وی پیوستند و او با همگان از نیت خود سخن گفت و پرده از راز دل برداشت و جهان را پرآوازه خود ساخت. کیومرث را به خاطر نمی‌گذشت که در درگاهش دشمنی چنین سهمگین و درنده‌خوی باشد. اما سروش، فرشته پیام‌آور، بیدرنگ به نزد او آمد، به هیئت و شکل یکی از پریان، در حالیکه پوست پلنگی بر تن داشت و کیومرث را از نیت دیو نابکار و اعمال پسر بدنهادش آگاه ساخت ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u