شناسنامه کتاب

ثریا در اغما
ثریا در اغما
نویسنده: اسماعیل فصیح
ناشر: ذهن آویز
سال نشر: 1395 (چاپ 19)
قیمت: 24000 تومان
تعداد صفحات: 370 صفحه
شابک: 978-964-7390-77-4
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 13 نفر
امتیاز کتاب: (3.5 امتیاز با رای 2 نفر)
داستان در سال 1359 و در پاریس می‌گذرد. جلال آریان برای کمک به خواهرزاده‌اش ثریا که در پاریس بر اثر سانحه‌ای در اغما فرو رفته است به این شهر می‌رود. از دست او به جز عیادت‌های روزانه از بیمار بیهوش، کار دیگری ساخته نیست. اما حضورش در پاریس فرصتی می‌شود تا با آشنایان ایرانی خود که اغلب به دنبال وقوع انقلاب کشور را ترک کرده‌اند ارتباط برقرار کند و از حال و روزشان با خبر بشود. (با تصرف و تلخیص برگرفته از "فرهنگ ادبیات فارسی" نشر نو)
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"اواخر پاییز 1359، یک سه‌شنبه سرد، حدود دو بعد از ظهر.
در دهانه ترمینال، در ضلع شمالغربی "میدان آزادی" تهران، دستفروشها، گاریهای دستی، و مسافرین اتوبوس، وسط گرد و خاک و دود گازوئیل و سر و صدا و بوق بوق، درهم می‌لولند. "جگر ... به‌به! سیخی دو تومن!" "ساندویج آقا! ساندویچ تخم‌مرع!" "آقا اجازه ... بکش کنار." "باقالی! باقالی بخور!" "پرتقال! سواکن! مال شهسوار!" "نان شیرمال! تازه ببر." "بزن کنار گاری!" "وینستون! سیگار آقا!" "بیسکوئیت بدم!" "به‌به چه لبویی!" "همبرگر، سوسیس! ساندویچ گرم!" "ساک دستی آقا!" "هول نده پدر!" "جوراب پشمی! دستکش و کلاه پشمی! مخصوص مسافرت!" "چای تازه!" "آقا راه بده، راه بده برادر!" عده‌ای هم سر یک پیت یا یک کارتن، یا روی سفره‌ای روی زمین، گوشه و کنار ساکت‌تر به کسب مشغول‌اند. یکی نان بربری و پنیر می‌فروشد. یکی تخم‌مرغ پخته و نان لواش می‌فروشد. یکی هم یک گوشه با چند کیسه نایلون، تخمه و پسته و بادام و توت خشک و انجیر و نخودچی و کشمش و باسلق می‌فروشد.
محوطه داخل ترمینال که تازه افتتاح شده یک چیز بی سر و ته، ولنگ و باز، و هنوز عملا بیابان است. فقط گوشه‌هایی از آن را چادرهای برزنتی زده‌اند. اما ظاهرا اتوبوسهای عازم شمال و شمالغرب و حتی ترکیه و اروپا از اینجا حرکت می‌کنند ..."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u