شناسنامه کتاب

میکروفیکشن (داستان‌ریزه)
میکروفیکشن (داستان‌ریزه) (Micro Fiction: An Anthology of Fifty Really Short Stories)
نویسنده: جرومی اشترن (گردآوری و مقدمه)
ترجمه: اسدالله امرایی
ناشر: قطره
سال نشر: 1393 (چاپ 2)
قیمت: 6000 تومان
تعداد صفحات: 156 صفحه
شابک: 978-600-119-651-5
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 2 نفر
تلاش برای نوشتن داستانی جدی در حجم کم‌تر از 250 کلمه، در ظاهر به این می‌ماند که کار ناخوشایندی از یکی بخواهی، مثل نقاشی یک منظره روی یک دانه‌ی برنج. اما داستان‌های بسیار قدیمی قدرتمندی وجود دارند که در دسته‌بندی‌های داستان کوتاه‌کوتاه می‌گنجند. پیش از اختراع نوشتن، حکایت وجود داشته. روایت ساده‌ی ماجراهای شکار، خطری که از بیخ گوش گذشته و یا بخت و اقبالی که در آنی رو آورده …
خوب در یک صفحه تایپی چه داستانی می‌توان نوشت؟ چه شکلی دارد؟ چه امکاناتی دارد؟ از نویسندگان خواستیم سعی خود را بکنند. جایزه صد دلار بود، به اضافه‌ی یک صندوق پرتقال فلوریدا. بعد از ده سال به این نتیجه رسیدیم که زمان آن رسیده تا ماجرا را از حوزه‌ی مسابقه فراتر ببریم، موضوع را برای نویسندگان مطرح به فراخوان گذاشتیم و بسیاری با شجاعت تمام پا به عرصه گذاشتند. (برگرفته از توضیحات پشت جلد کتاب)
کتاب حاوی 46 "داستان‌ریزه" است که طول هریک کمتر از 250 کلمه است.
در اولین داستان‌ریزه کتاب با عنوان "شوهر یک شاعر" می‌خوانیم:
"ردیف جلو می‌نشیند، گنده، مرد گنده‌ای با دست‌های گنده، گوش‌های گنده، لب و دهان خشک. موی سرش را تازه اصلاح کرده، با صورت سرخ و سفید، چشم‌های روشن که پلک نمی‌زند، مردی آرام و نازنین، اولین چیزی که تداعی می‌کند، همین است، مرد آرامی که بلد است چه‌طور گوش کند، زن که بالای صحنه با لباس مشکی کوتاه کج می‌شود و مج می‌شود و شعری می‌خواند درباره‌ی وقتی که مچ دست‌های خود را بریده بود، شعر دیگری درباره‌ی مردی که هنوز می‌بیند و شعر سوم درباره‌ی حرف نامربوطی که خود او شش سال به‌اش گفته بود و زن نه از یاد می‌برد و نه درک می‌کرد. گوش می‌کند. او می‌داند شعرش که تمام شود، همه کف می‌زنند و یکی دو نفر که بیش‌تر زن هستند، بالا می‌آیند و او را می‌بوسند و شادمانی زیادی می‌کنند. تا می‌تواند خودش را می‌بندد به شراب. تند تند. سر راه که به خانه می‌روند می‌پرسد: "چه‌طور بود؟ جدا چه‌طور بود؟"
او می‌گوید: "فکر می‌کنم خوب بود؟"
در واقع منظورش هم همین است اما شب که زن خواب است روی تخت‌شان دراز می‌کشد و از نقطه‌ای روی شیشه به ماه خیره می‌شود. نقطه‌ای که او از یاد برده بود."

اگر این کتاب را می‌خواهید ...

 

اگر این کتاب را می‌خواهید به جمع اعضای جیره‌کتاب بپیوندید ...

شما با پیوستن به جیره‌کتاب می‌توانید این کتاب را به عنوان یکی از جیره‌های ماهانه‌تان دریافت کنید. اگر هم مایل به دریافت پیوسته کتاب در هر ماه نیستید، می‌توانید مشترک "جیره‌ به درخواست" جیره‌کتاب بشوید تا تنها وقتی که خودتان کتابی را درخواست می‌کنید، آن را برایتان ارسال کنیم:

  • برای آشنایی بیشتر با جیره‌کتاب و فعالیت‌هایش به اینجا مراجعه کنید
  • اگر با جیره‌کتاب آشنا هستید، می‌توانید در اینجا فرم عضویت اولیه را تکمیل کنید تا دسترسی‌تان به وب سایت مشترکین جیره‌کتاب برقرار شود

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u