شناسنامه کتاب

پاگرد
پاگرد
نویسنده: محمدحسن شهسواری
ناشر: افق
سال نشر: 1395 (چاپ 3)
قیمت: 16000 تومان
تعداد صفحات: 287 صفحه
شابک: 964-369-073-3
تعداد کسانی که تاکنون کتاب را دریافت کرده‌اند: 106 نفر
امتیاز کتاب: (3.24 امتیاز با رای 29 نفر)
داستان پاگرد در زمان درگیری‌های سال 78 در کوی دانشگاه می‌گذرد. در شلوغی‌های این دوره، چند نفر به خانه‌ای نزدیک دانشگاه، پناهنده می‌شوند و نویسنده با مرور گذشته‌ی هر کدام از این آدم‌ها سعی در معرفی و شناساندن بخشی از تاریخ و اجتماع ایران دارد.
داستان با این جملات آغاز می‌شود:
"بیژن درباره‌ی آدم‌های خوش‌شانس چیزهایی شنیده بود؛ کسانی که کاملا تصادفی یک شبه ره صد ساله می‌روند. شنیده بود آن‌ها در یک زمان مناسب در یک مکانی مناسب قرار می‌گیرند. اما هیچ‌وقت به موقعیتی برعکس فکر نکرده بود. یا فکر کرده بود و حالا یادش نمی‌آمد. یعنی وقتی آدم در زمانی نامناسب در یک مکان نامناسب قرار می‌گیرد. شک نداشت که در آن لحظه درست در چنین موقعیتی قرار گرفته است اما کم‌کم داشت به این نتیجه می‌رسید تعریف بدی برای همه زندگی‌اش پیدا نکرده.

چند بار مصمم شده بود حساب بانکی‌اش را از روبه‌روی دانشگاه به جای دیگری منتقل کند؛ جایی که با هر بار گذر از آن، این قدر آزار نبیند. اما انگار در این سال‌ها خودآزاری هم مثل خیلی چیزهای دیگر عادت شده بود. هرچند نتوانسته بود با دیدن سر در بتونی و بی‌روح دانشگاه به حس گزش انتهای گلو عادت کند. و آن روزها، چهارده سال پیش، چه ذوقی کرده بود که همان روز ثبت‌نام، درست روبه‌روی دانشگاه، حساب بانکی باز کرده بود.
این، مکان نامناسب او بود.

با این که می‌دانست یکی دو روز گذشته این دور و برها شلوغ است ولی چاره‌ی نداشت، باید می‌آمد. سر ظهر را برای آمدن انتخاب کرده بود؛ زمانی که شاید دو طرف بخواهند استراحت کنند. وقتی که آمد و دید که وسط خیابان، درست روبه‌روی بانک، یکی از آن‌ها دارد اذان می‌گوید و بقیه به صف پشت سر هم ایستاده‌اند، خوشحال شد. فکر کرد به موقع آمده است. اما بعد از این‌که کارش در آن بانک شلوغ تمام شد و بیرون آمد ..."

اطلاعات بیشتر درباره این کتاب را اینجا و

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u