جمعه, 20 مرداد 1396 07:22

تولد "گربه خواب‌آلو"!

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دوران نوجوانی ما از جهت در دسترس بودن کتاب‌های مخصوص نوجوانان (و از بسیاری جهات دیگر) برهوت عجیبی بود. تا آنجا که یادم می‌آید به جز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، که آنهم در آن سالها بیشتر برای کودکان کتاب چاپ می‌کرد تا برای نوجوان‌ها، ناشر دیگری بصورت هدفمند کتاب برای "بچه‌ها" منتشر نمی‌کرد و اگر گاه و بیگاه کتابی هم برای گروه سنی ما چاپ می‌شد، دستپخت ناشرهایی بود که اغلب اوقات برای بزرگ‌ترها کتاب منتشر می‌کردند. نمی‌دانم، احتمالا علاقه شخصی یا دغدغه‌های دیگر (جوری جنس؟!) باعث می‌شده که چند عنوان هم کتاب نوجوان منتشر کنند و مانع از خشک شدن کامل چشمه‌ی این بخش از ادبیات در ایران شوند!

این روزها وقتی می‌بینم که چطور "کرور کرور" کتاب برای نوجوان‌ها نوشته، ترجمه و منتشر می‌شود (با سرعتی که  آدم نمی‌تواند در خریدن و خواندن اصلا به گردش هم برسد) یاد آن روزها می‌افتم و آن برهوت زمان نوجوانی ما. بعد اما می‌روم سروقت این فکر که "حالا این همه کتابی که منتشر می‌شود آیا خریدار و خواننده هم دارد؟!" متاسفانه در طول سالها فعالیت جیره‌کتاب، هنوز که هنوز است بازخورد قابل توجهی از مشترکین نوجوان‌مان دریافت نمی‌کنیم. گاهی پیش خودمان می‌گوییم همین که نوجوان‌ها پس از پایان یک دوره اشتراک‌شان دوباره پول می‌دهند و اشتراک خود را تمدید می‌کنند حتما دلیلی است بر اینکه کتابها را می‌خوانند و با این خواندن "حال هم می‌کنند!" اما خب، این جایِ دریافت نظر و بازخورد خواننده‌های نوجوان درباره هر کتاب را نمی‌گیرد. این روزها امتیاز هر کتاب در بخش بزرگسالان، راهنمای کسانی است که به دنبال کتاب مناسبی برای خواندن می‌گردند. تعداد کتاب‌های ستاره‌دار در بخش بزرگسالان به آن اندازه‌ای رسیده که اگر هرکس کمی فوت و فن سردرآوردن از این امتیازها و نظرها دستش بیاید، می‌تواند با دقت قابل قبولی کتابی را با توجه به آرای دیگران انتخاب و تهیه کند و با احتمال بالایی خیالش راحت باشد که کتاب را خواهد پسندید.

مدتها بود که با دیدن امکانات شبکه‌های مجازی به این فکر افتاده بودم تا برای این "مخاطبان بی‌سر و صدا" (یعنی نوجوانان گروه سنی "د" و "ه") گروهی تاسیس کنم و در آنجا تشویق‌شان کنم تا درباره کتاب‌هایی که می‌خوانند اعلام نظر کنند. راستش "گروه‌داری" اصولا کار سختی است. حفظ یک سطح از انضباط نسبی و هم‌زمان گرم نگه داشتن تنور یک گروه، مهارتی می‌خواهد که نمی‌دانم چقدر از پس آن برمی‌آیم. اما فکر کنم تا مدتی آن را آزمایش نکنم، نمی‌توانم از میزان استعداد خودم در این زمینه سر در بیاورم.

بنابراین از امروز در نرم‌افزار/شبکه تلگرام گروهی برای نوجوان‌های کتابخوان (یا آنها که کتاب نمی‌خوانند، اما بدشان نمی‌آید تا با خواندن مکاتبات "کِرمِ کتاب‌ها"، تشویق به کتاب خواندن بشوند) راه انداخته‌ام با نام "گروه کتابخوانی گربه خواب‌آلو" (این روزها انگار هرچیزی که به کتاب و ادبیات کودک و نوجوان مربوط می‌شود باید نامش از حیوانات خانگی یا غیرخانگی بیاید!) گروه همانطور که گفتم مخصوص نوجوان‌هاست (مثلا از اول و دوم راهنمایی، نظام قدیم، تا دوم و سوم دبیرستان، آنهم باز نظام قدیم) بنابراین اگر بزرگسال هستید لطفا وارد گروه نشوید! احساس می‌کنم بخشی از آن "بی‌سر و صدایی ادبی" که در پی رفعش هستیم در حضور بزرگسالان شکل می‌گیرد و احتمال می‌دهم اگر نوجوان‌ها خودشان دور هم جمع باشند و معلم و ناظمی بالای سرشان نباشد، شاید زبان‌ها باز شود.

البته با توجه به رسم و رسوم اینور آب، به هر حال آقای جیره‌کتاب به عنوان ناظر و تا حد زیادی ناظم در گروه حضور خواهد داشت. مهم‌ترین قانون گروه هم که در حفظ آن با "دقت بزرگسالانه" (!!!) کوشا خواهیم بود این است که حرف و سخن‌ها به هیچ‌وجه از حیطه موضوع گروه، یعنی ادبیات داستانی نوجوان، خارج نشود. امیدوارم اگر فعالیت گروه به سطح قابل قبولی برسد، نتایج آن (نظر نوجوان‌ها درباره کتاب‌هایی که می‌خوانند) در وب سایت جیره‌کتاب به روش‌های گوناگون به نظر علاقمندان بزرگسال نیز برسد.

با این توضیحات می‌رسیم به نکته آخر. اینکه اگر نوجوان هستید و علاقمند به کتاب خواندن و صحبت کردن درباره کتابهایی که می‌خوانید، می‌توانید با استفاده از این پیوند:  https://t.me/joinchat/Bz3qg0PPz5_3khEVAHzOfA در نرم‌افزار/شبکه تلگرام به جمع "گربه‌های خواب‌آلو" بپیوندید. اگر هم بزرگسال هستید و دور و اطراف‌تان نوجوان علاقمند به کتاب سراغ دارید، پیشنهاد پیوستن به این گروه را با او در میان بگذارید تا اگر خواست با استفاده از همان پیوند بالا به این جمع بپیوندد.

 

خواندن 1561 دفعه

1 نظر

  • پیوند نظر پریسا جمعه, 24 شهریور 1396 07:25 ارسال شده توسط پریسا

    من نتونستم با استفاده از لینک بالا وارد گروه بشم. پیغام می ده اصلا چنین گروهی وجود نداره.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u