چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 20 دی 1395 14:06

نگاهی به داخل صندوق: تا اینجای کار کدام کتابهای داستانی ایرانی را باید خواند!

نوشته: ماني شهرير
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

هنوز دو ماهی به موعد در نظر گرفته شده برای برچیدن صندوق نظرخواهی جیره‌کتاب و اعلام منتخبین نهایی برای قرار گرفتن در فهرست "کتاب‌های داستانی ایرانی که باید پیش از مرگ خواند!" باقیمانده. اما چند روز پیش فرصتی دست داد تا رای‌های ریخته شده به صندوق تا اینجای کار را بشمارم و ببینم اوضاع در چه حال است. اگر کنجکاو هستید که بدانید "ترکیب آرا" تا حالا چگونه بوده است، خلاصه‌ای از نتایج حاصل به این شرح است:

تا این لحظه 52 عنوان در فهرست نامزدهایی که می‌توان به آنها رای داد، گنجانده شده‌اند. البته کتابها به مرور به فهرست نامزدها افزوده شدند و شاید به همین خاطر عنوان‌هایی که دیرتر نامشان در میان نامزدها قرار گرفت، مثل "دایی جان ناپلئون"، تا اینجای کار کمی مورد جفا قرار گرفته‌اند (چون وقتی به فهرست وارد شدند که بسیاری رای خود را به صندوق ریخته بودند). اما با توجه به اینکه روند پیشنهاد کتابهای جدید و افزوده شدن‌شان به فهرست نامزدها به مقدار زیادی فروکش کرده، امیدوارم در زمان باقیمانده و با افزایش تعداد رای‌دهندگان، این "جفای آماری" تعدیل شود و مشکلی از این نظر در نتایج نهایی رخ ننماید.

شمارش "غیررسمی" آرا در حالی صورت گرفت که تا زمان شمارش، 172 نفر یک یا چند نوبت رای خود را به صندوق انداخته بودند. بنابراین آنچه که در اینجا می‌آورم نتیجه‌ی آرای 172 نفر است که تاکنون در نظرخواهی جیره‌کتاب شرکت کرده‌اند.

خاطرتان باشد، قرار است کتابهایی را در فهرست نهایی بیاوریم که دستکم رای 30% رای‌دهندگان را به خود اختصاص داده باشند. تا اینجای کار 11 کتاب موفق شده‌اند که این شرط را برآورده کنند و اگر امروز می‌خواستیم که صندوق نظرخواهی‌مان را جمع کنیم، همین کتابها فهرست معهود را تشکیل می‌دادند. این کتاب‌ها به ترتیب تعداد آرای کسب شده (از بیشترین به کمترین) عبارتند از:

 1. سووشون، نوشته سیمین دانشور
 2. سمفونی مردگان، عباس معروفی
 3. کلیدر، محمود دولت‌آبادی
 4. بوف کور، صادق هدایت
 5. چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم، زویا پیرزاد
 6. مدیر مدرسه، جلال آل‌احمد
 7. شوهر آهو خانم، علی‌محمد افغانی
 8. جای خالی سلوچ، محمود دولت‌آبادی
 9. شازده احتجاب، هوشنگ گلشیری
 10. چشمهایش، بزرگ علوی
 11. همسایه‌ها، احمد محمود

جالب است که در این سرزمین مردسالار تا اینجای کار یک "بانونوشت" گوی سبقت را از همه‌ی آقایان نویسنده ربوده است (حتی از مرحوم همسر خودش!) جالب دیگر اینکه محمود دولت‌آبادی تنها نویسنده‌ای است که باز تا اینجای کار موفق شده دو اثر در فهرست برگزیدگان داشته باشد.

توجه داشته باشید که عمدا از ذکر تعداد آرای بدست آمده برای هر کتاب در اینجا اجتناب کرده‌ام تا هیجان احتمالی برای کسانی که مایل به جابجا شدن رتبه کتاب‌ها با یکدیگر یا رسیدن دیگر نامزدهای فهرست به حد نصاب مورد نیاز هستند، فروکش نکند! همین‌قدر به علاقمندان اطلاع‌رسانی می‌کنم که در حال حاضر کتابهایی همچون "تنگسیر" (صادق چوبک)، "شما که غریبه نیستید" (هوشنگ مرادی کرمانی)، "منِ او" (رضا امیرخانی) و "آتش بدون دود" (نادر ابراهیمی) از نظر آماری در ناحیه مرزی بدست آوردن حد نصاب 30% آرا هستند و احتمالا با بدست آوردن چند رای می‌توانند به جمع منتخبین اصلی فهرست وارد شوند.

اما بشنوید از کتاب‌های ته جدول! اینکه برای رساندن "دایی جان ناپلئون" یا "سیاحتنامه ابراهیم‌بیک"، آثار شهرنوش پارسی‌پور یا منیرو روانی‌پور و خلاصه کتاب‌های دیگری از نویسندگان معروف یا ناآشنا، ما طرفداران و هواخواهان هریک کار بسیاری باید انجام دهیم. پس از همین امروز دست به کار شوید. اگر هنوز رای نداده‌اید، زودتر در نظرخواهی جیره‌کتاب شرکت کنید. اگر هم رای خود را به صندوق انداخته‌اید، اطرافیان "کتاب‌خوانده" خود را تشویق به شرکت در نظرخواهی جیره‌کتاب کنید. هنوز تا روشن شدن نتیجه نهایی این رقابت وقت باقیست.

خواندن 1593 دفعه

2 نظر