درباره جيره‌كتاب

درباره جيره‌كتاب (8)

پنج شنبه, 07 اسفند 1393 22:25

تقدیر از جیره‌کتاب

نوشته:

تصویر لوح تقدیر سیزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه - بهمن 1393"جیره‌کتاب" در سیزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه در بخش وبلاگ‌ها توسط داوران این جشنواره شایسته تقدیر شناخته شد. به همین مناسبت لوح تقدیر این جشنواره در تاریخ 14 بهمن 1393 طی مراسمی توسط معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد به جیره‌کتاب اهدا شد. (توضیحاتی در مورد حال و هوای مراسم اختتامیه جشنواره را می‌توانید اینجا بخوانید)

 *$*JID*$*

 

شنبه, 24 آبان 1393 19:12

جیره‌کتاب در شبکه‌های اجتماعی

نوشته:

فعالیت اصلی جیره‌کتاب بر این پایه استوار است که با "یادآوری" مستمر و پیوسته کتاب و کتاب خواندن ممکن است خیلی‌ها به یاد و صرافت مطالعه بیافتند، کتابی تهیه کنند و شروع به خواندن کنند!

به روش‌های مختلفی می‌توانید اجازه دهید تا جیره‌کتاب مصدع اوقات‌تان بشود و "کتاب" را به یادتان بیاندازد. "پیشرفته‌ترین" این روش‌ها این است که مشترک جیره‌کتاب بشوید و اجازه بدهید هر ماه از طریق پست برایتان یک کتاب ارسال کنیم. اما علاوه بر این، جیره‌کتاب در طول ماه تلاش می‌کند تا با تهیه و انتشار مطالب مختلفی درباره کتاب و کتابخوانی، آن یادآوری کذا را بدون خرج و مخارج خاصی برایتان انجام دهد.

مطالب جیره‌کتاب همگی در وب سایت ما، یعنی همین‌جا که مشغول مطالعه آن هستید، منتشر می‌شود. ما انتشار این مطالب را از طریق ارسال نامه الکترونیک به کسانی که نشانی پست الکترونیک خود را در اختیارمان قرار می‌دهند، اطلاع می‌دهیم (پس اگر خواستید می‌توانید مشترک خبرنامه الکترونیک ما بشوید).

جیره‌کتاب در شبکه گوگل پلاساخیرا پس از مدتها "دل دل کردن" تصمیم گرفته‌ایم که شعاع این اطلاع‌رسانی را مقداری گسترش دهیم و مطالب جدیدمان را در شبکه "گوگل پلاس" هم به علاقمندان اعلام کنیم. به همین خاطر صفحه و بند و بساطی در آن سامان به راه انداخته‌ایم و حالا اگر در این شبکه به دنبال‌مان بگردید، سریع نام و نشان‌مان ظاهر می‌شود و می‌توانید از طریق ارتباط با این صفحه هم ما و مطالب‌مان را پیگیری بفرمایید.

اگر این تجربه موفق بود و اگر دیدیم بضاعت آن را داریم که در این شبکه‌ها هم با زمانبندی معقولی یادآوری‌هایمان را به نظرتان برسانیم، حتما دایره این کار را به دیگر شبکه‌های داخلی و خارجی هم گسترش خواهیم داد.

شنبه, 26 مهر 1393 07:02

جيره‌كتاب و نماد اعتماد

نوشته:

استفاده از خدمات جيره‌كتاب مستلزم پرداخت هزينه از سوي مشتركين است و خب بر روي اينترنت (و حتي خارج از آن) هر جا كه پاي پول دادن پيش مي‌آيد (مخصوصا براي خريد خدمت عجيب و غريبي مثل جيره‌كتاب) مساله "اعتماد" و "اطمينان" مطرح مي‌شود. اينكه "از كجا معلوم همه اينها حقه‌بازي و سياه‌بازي نباشد!" و يا "پول بي‌زبان را به چه اعتباري بدهيم دست اين سايتهاي اينترنتي!" و ... متاسفانه آنقدر هم موارد ناخوشايند پيش آمده و مي‌آيد كه هيچكس نمي‌تواند شما را به دليل "محتاط بودن" سرزنش كند!

خوشبختانه مدتي است كه "مركز توسعه تجارت الكترونيكي" وابسته به "وزارت صنعت، معدن و تجارت" ساز و كاري را با عنوان "نماد اعتماد الكترونيكي" بوجود آورده تا شايد بتواند مقداري از نگراني‌هاي احتمالي شهرونداني را كه مايلند  بر روي شبكه اينترنت كالا يا خدمتي را خريداري كنند، برطرف نمايد. البته اين ساز و كار هم دافع كليه مشكلات نيست اما خب بالاخره يك نوع "محكم‌كاري" است. مركز توسعه تجارت الكترونيكي تلاش كرده با "شناسايي" فروشگاه‌هاي اينترنتي كه مايل به دريافت وجه از خريداران كالاها و خدماتشان هستند، اين اطمينان را براي خريدارها بوجود بياورد كه در صورت بروز مشكل يا اختلاف، فروشگاه‌هايي كه داراي نماد اعتماد الكترونيكي هستند، هم در دنياي واقعي قابل رديابي و پيگيري هستند و هم به استناد اقدام براي دريافت نماد اعتماد، خود را ملزم به رعايت برخي الزامات اوليه و بديهي و لازم در ارتباط ميان خود و خريدارانشان مي‌دانند.

جيره‌كتاب هم جزو آن دسته وب سايت‌هاي اينترنتي است كه "نماد اعتماد الكترونيكي" دريافت كرده. تصوير اين نماد را (در صورتي كه فعال باشد) مي‌توانيد در فضاي گوشه سمت چپ اين صفحه مشاهده كنيد. همچنين در صورت اشاره (كليك) بر روي تصوير نماد، مي‌توانيد اطلاعات و مشخصات وب سايت فروشنده را كه در اختيار "مركز توسعه تجارت الكترونيكي" قرار دارد، بصورت خودكار از اين مركز استعلام كرده و مشاهده كنيد.

خلاصه اينكه اگر اولين‌بار است كه با جيره‌كتاب آشنا شده‌ايد و دست و دل‌تان كمي براي پرداخت پول از طريق اينترنت و خريد از وب سايت‌هاي اينترنتي مي‌لرزد، مشاهده "نماد اعتماد" شايد بتواند مقداري از نگراني‌هايتان بكاهد.

 

جمعه, 05 ارديبهشت 1393 00:00

جیره‌کتاب در رسانه‌ها

نوشته:

اهالی رسانه در طول سالیانِ فعالیتِ جیره‌کتاب به ما لطف داشته‌اند و گهگاه درباره چند و چون کار ما توضیحاتی به مخاطبان‌شان ارائه داده‌اند. ما هم به مرور، هرجا که مطلبی درباره خودمان می‌دیدیم، آن را می‌بریدیم و کنار بقیه‌ی بریده‌ها می‌گذاشتیم، برای روز مبادا! حالا این مجموعه برای خودش فهرستی شده است. از زمان انتشار بعضی از آنها سال‌ها گذشته. بعضی از این رسانه‌ها اصلا دیگر نیستند! اما خب ما که هستیم، همیشه هم دعاگوی لطف دوستان بوده‌ایم:

روزنامه شرق اولین مطلب درباره جیره‌کتاب را (به حساب ما!) روزنامه شرق منتشر کرد. اردیبهشت‌ماه 1385. راستش کلی هم کیف داد! انتشار مطلب تا مدتها باعث افزایش مراجعه به وب سایت شد و تعدادی از مشترکین وفادارمان هم ما را از طریق آن مطلب پیدا کردند.
ویژگی مطالبی که در این دوره درباره جیره‌کتاب منتشر می‌شد، از جمله همین مطلب آقای علی‌اکبر قزوینی، این بود که نوشته‌ها به قول علما، اوریجینال بودند! خودتان آن را بخوانید تا متوجه بشوید منظور چیست. (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

نشریه جشن کتابیکی دو ماه بعد، در شهریور 1385 دست‌اندرکاران نشریه "جشن کتاب" هم ستونی را در نشریه‌شان به معرفی جیره‌کتاب اختصاص دادند. "جشن کتاب" نشریه‌ای بود که انتشارات کاروان به عنوان بخشی از فعالیت‌های اطلاع‌رسانی خود اقدام به انتشار آن می‌کرد. این نشریه ابتدا فقط برای مشترکین و خریداران کتاب‌های کاروان ارسال می‌شد. اما بعد از چندی انتشار آن جدی‌تر شد و چند شماره‌ای در قامت یک فصلنامه ادبی منتشر و بطور گسترده توزیع شد. انتشار "جشن کتاب" در این شکل پنج یا شش شماره بیشتر ادامه نیافت! (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

مجله سلام بچه‌هابه ترتیب تاریخی اگر بخواهیم جلو برویم، نوبت به مطلبی در مجله "سلام بچه‌ها" می‌رسد که در زمستان سال 1386 منتشر شد. مجله "سلام بچه‌ها" هنوز منتشر می‌شود و مخاطبش گروه سنی نوجوانان است.

در آن زمان لطف مهدی خسروی، یکی از دوستان و مشترکین جیره‌کتاب، باعث توجه دست‌اندرکاران مجله به فعالیت ما و انتشار این مطلب شد.  (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

هفته‌نامه 40چراغیک ماه بعد از مطلب "سلام بچه‌ها"، 40چراغ (همینجوری می‌نویسند؟!) هم در شماره بهمن ماه 1386 یادی از ما کرد. مطلب 40چراغ توجه بخشی از مخاطبان جوان را به جیره‌کتاب جلب کرد. بگذریم که در مقایسه با تعداد خوانندگان مطلب روزنامه شرق که به عنوان مشترک به ما پیوستند، 40چراغی‌ها "شور" کمتری از خود بروز دادند! شاید به این خاطر که جوان‌تر بودند و فرصت بیشتری برای کتابفروشی رفتن و کتاب خریدن در اختیار داشتند! (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

داستان همشهریدر یکی، دو سال بعد دیگر کسی از ما یادی نکرد! شاید هم مطالبی بوده و ما خبر نشده‌ایم. به هر حال در میان بریده‌هایی که جمع کرده‌ایم، مطلب بعدی مربوط می‌شود به سال 1388. معرفی جیره در "داستان همشهری"، که آن زمان بصورت کتاب منتشر می‌شد. مطلب را هدی ایزدی نوشته بود و کاریکاتوری از جمال رحمتی هم همراهش شده بود. مشخص نیست این طرح خاص این مطلب و جیره‌کتاب کشیده شده یا نه، اما ما همیشه فرض کرده‌ایم که طرح هم "اوریجینال" برای جیره‌کتاب تهیه شده! (تصویر مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

داستان همشهریبریده‌های جراید را که به ترتیب تاریخ ورق بزنیم می‌رسیم به نیمه‌ی سال 1389. این سال برای جیره‌کتاب خیلی پربار بوده و تا دلتان بخواهد ارباب رسانه درباره‌ی ما مطلب منتشر کرده‌اند و رپرتاژ ساخته‌اند!

اولین مطلب در این سال، معرفی کوتاهی است که نشریه "بزرگراه فناوری" در معرفی وب سایت و فعالیت جیره‌کتاب منتشر کرد. (تصویر این مطلب را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

برنامه فناوری اطلاعات کلیکخب، دیگر رسیدیم به اول مهر 1389. روزی که تلفن‌ها به صدا درآمدند و دوستان همه با هیجان خبر دادند که چه نشستید برنامه فناوری "کلیک" در کانال ماهواره‌ای "اسمشو نبر" وب سایت جیره‌کتاب را معرفی کرده. جل‌الخالق! این جیره‌کتاب هم یواش یواش عجب اسم و رسمی پیدا کرده و ما خبر نداشتیم. به هر حالت خودتان می‌توانید تصور کنید که بازخورد پخش این معرفی چند ده ثانیه‌ای چقدر بوده! (کلیپ کوتاه این برنامه را می‌توانید اینجا مشاهده کنید)

 

خبرگزاری کتاب ایراندر اول آبان‌ماه 1389 بالاخره طلسم "ناشناسی" آقای جیره‌کتاب شکسته می‌شود و خبرگزاری کتاب ایران در مصاحبه‌ای که بصورت تلفنی با جیره‌کتاب انجام داده و متن آن را بر روی وب‌سایتش منتشر کرده، عکس ما را هم معلوم نیست از کجا پیدا می‌کند و در کنار مطلبش قرار می‌دهد. به این ترتیب آقای جیره‌کتاب بعد از این دیگر نمی‌تواند بصورت ناشناس در محافل و معابر رفت و آمد کند! متن این مصاحبه که در آن زمان درباره فعالیت ما در زمینه ارسال کتاب برای کودکان تحت سرپرستی مراکز بهزیستی انجام شده بود در اینجا قابل مشاهده است.

 

روزنامه دنیای اقتصاددر آخرین روز از دی‌ماه سال 1389 روزنامه دنیای اقتصاد هم در صفحه فناوری اطلاعات خود (که اسمش را گذاشته "بازار دیجیتال") در مطلب کوتاهی وب سایت جیره‌کتاب را معرفی می‌کند و درباره چند و چون کار ما توضیحات مختصری می‌دهد.

این مطلب را هم می‌توانید در وب سایت روزنامه دنیای اقتصاد در اینجا بیابید.

 

 

نشریه مجریو بالاخره می‌رسیم به "مجری". مجری نشریه‌ای تخصصی است که شرکت سوپرپایپ برای اطلاع‌رسانی به دست‌اندرکاران تاسیسات کشور منتشر می‌کند. شاید بپرسید "خب، این چه ربطی به جیره‌کتاب داره؟!" راستش وقتی دوستان در شرکت سوپرپایپ تماس گرفتند و گفتند که می‌خواهند در مطلبی جیره‌کتاب را به مخاطبان این نشریه تخصصی معرفی کنند، ما هم اول کار کمی تعجب کردیم. اما دست‌اندرکاران "مجری" تاکید داشتند که نمی‌خواهند در نشریه‌شان فقط به مسائل تخصصی بپردازند و در هر شماره بخشی را هم به فرهنگ و مسائل "غیردنیوی" اختصاص می‌دهند. این شد که جیره‌کتاب هم در شماره بهار 1390 این نشریه معرفی شد و اسم و رسمی نزد اهالی تاسیسات پیدا کرد. (تصویر این مطلب را می‌توانید اینجا ببینید)

خب، پوشه‌ی بریده‌های جراید جیره‌کتاب در اینجا به آخر می‌رسد. البته بعد از مطلب منتشر شده در نشریه "مجری" گهگاه در این مجله یا آن نشریه و در لابلای مطالبی که به کتاب و کتابفروشی پرداخته شده چشم‌های تیزبین می‌توانند نام و نشانی از جیره‌کتاب ببینند. این اشاره‌ها نشان می‌دهد که دیگر دوره و زمانه‌ی اینکه لازم باشد "جیره‌کتاب" را "معرفی کرد" به سر آمده و به جایش اهالی مطبوعات به "جیره‌کتاب" در مطالبشان به عنوان ابزار و "دست‌یار" آشنایی اشاره می‌کنند که اگر سر و کارتان با کتاب بیافتد، بد نیست از آن هم کمک بگیرید، از خدماتش استفاده کنید یا دست‌کم مطالبش را از نظر بگذرانید.

یکشنبه, 10 فروردين 1393 22:30

مشترك خبرنامه ما شويد

نوشته:

 

جيره‌كتاب معمولا انتشار مطالب جديد در وب سايت و اخبار فعاليت‌هاي مختلف خود را از طريق پست الكترونيك به اطلاع علاقمندان مي‌رساند. اين نامه‌ها از طريق گروه پستي جيره‌كتاب ارسال مي‌شوند كه تا اين لحظه (تيرماه 1393) در حدود 5500 عضو دارد.

شما هم اگر مايل هستيد كه اين نامه‌هاي "گاهي گداري" ما را دريافت كنيد، مي‌توانيد فرم زير را تكميل و   نشاني پست الكترونيك خودتان را در اختيارمان قرار دهيد تا در جريان مطالب و اخبار جيره‌كتاب قرار بگيريد.

اگر هم كه نامه‌هاي ما را دريافت مي‌كنيد و به هر دليلي ديگر مايل نيستيد با اين نامه‌ها مصدع اوقات‌تان شويم كافيست باز همين فرم را (با درج درخواست مورد نظرتان) برايمان تكميل كنيد تا به سرعت اقدام به حذف نشاني‌تان از گروه پستي و "رفع زحمت الكترونيك" بنماييم!

دريافت خبرنامه الكترونيك جيره‌كتاب

نشاني پست الكترونيك:(*)
نشاني وارد شده، صحيح نيست!

درخواست شما:(*)
لطفا درخواست خود را مشخص كنيد

اعدادي را كه در تصوير مي‌بينيد، در ذيل
وارد كنيد:(*)
اعدادي را كه در تصوير مي‌بينيد، در ذيل<br> وارد كنيد:
  تغيير تصويرعدد وارد شده صحيح نمي‌باشد!

"خبرخواني" در جيره‌كتاب

اگر اهل "خبرخواني" و استفاده از ساز و كار RSS هستيد بايد حضورتان اعلام كنيم كه در وب سايت جديد جيره‌كتاب امكان استفاده از اين روش هم براي با خبر شدن از مطالب جديد وب سايت فراهم هست. خودتان بهتر مي‌دانيد، براي ثبت نشاني لازم در خبرخوان كافي است بر روي نشانه‌ي معمول RSS در صفحات و بخش‌هاي مختلف كليك كنيد!

چهارشنبه, 14 خرداد 1393 04:30

اغلب مي‌پرسند

نوشته:

اينها سوالاتي هستند كه اغلب علاقمندان از ما مي‌پرسند:

براي عضويت در جيره‌كتاب چقدر بايد پول بپردازيم؟ يا حساب و كتاب جيره‌كتاب چگونه انجام مي‌شود؟

در توضيحات رسمي جيره‌كتاب آورده‌ايم كه علاقمندان لازم است تا براي عضويت مبلغ ده هزار تومان بپردازند. اما اين مبلغ معمولا تازه‌واردان را كمي گيج مي‌كند. براي همين هم هست كه اغلب مي‌پرسند: "اين پول بابت چيست؟" پاسخ اين است كه اين پول (يا هر مبلغ ديگري كه مشترك به دلخواه به جيره‌كتاب مي‌پردازد) به عنوان سپرده‌ي او نزد جيره‌كتاب محسوب مي‌شود. جيره‌كتاب تا زماني كه فردي مبلغي را به عنوان سپرده نپردازد آغاز به ارسال كتاب (جيره) براي او نخواهد كرد. اما به محض اينكه مبلغي به عنوان سپرده به جيره‌كتاب پرداخت كرديد، ارسال بسته‌ها/كتاب‌ها بصورت ماهانه آغاز مي‌شود.
با ارسال اولين بسته، ما قيمت كتاب يا كتاب‌هايي را كه برايتان ارسال كرده‌ايم از مبلغ سپرده شما كسر مي‌كنيم. همچنين اگر مشترك مستقر در داخل كشور هستيد، مبلغ 1600 تومان هم به عنوان هزينه بسته‌بندي و پست از سپرده شما كسر مي‌كنيم. مبلغ باقيمانده، مي‌شود مانده سپرده شما نزد جيره‌كتاب پس از ارسال جيره‌ي اول. در ماه‌هاي بعد هم با ارسال هر بسته اين عمليات رياضي را ادامه مي‌دهيم تا زماني كه مبلغ مانده‌ي سپرده شما صفر، منفي يا نزديك صفر شود.
پس از صفر شدن مقدار سپرده‌تان شما مي‌توانيد دوباره اقدام به تجديد سپرده كنيد تا ارسال جيره‌كتاب برايتان ادامه پيدا كند. يا مي‌توانيد ديگر پولي به جيره‌كتاب نپردازيد كه در اينصورت ارسال ماهانه كتاب برايتان متوقف خواهد شد.

چطور مي‌توانم متوجه شوم كه حسابم (سپرده‌ام) نزد جيره‌كتاب صفر شده است يا نه؟

به محض اينكه مشترك جيره‌كتاب شديد، نام كاربري و اسم رمزي در اختيارتان قرار مي‌گيرد كه با استفاده از آن مي‌توانيد به "بخش ويژه مشتركين" وب سايت جيره‌كتاب وارد شويد. در اين بخش اطلاعات مربوط به كليه‌ي پرداخت‌هايي كه شما انجام داده‌ايد و همچنين هزينه كتاب‌هايي كه جيره‌كتاب برايتان ارسال كرده در اختيارتان قرار مي‌گيرد. اطلاعات مربوط به مانده حساب‌تان نزد جيره‌كتاب نيز در همين قسمت در اختيارتان خواهد بود.

با پرداخت ده هزار تومان چند ماه كتاب برايم ارسال مي‌شود؟

معلوم نيست!!!
اگر توضيحاتي را كه در پاسخ سوال اول ("براي عضويت در جيره‌كتاب چقدر بايد پول بپردازيم؟") داده‌ايم مطالعه كنيد متوجه مي‌شويد كه ما ماداميكه شما پول (سپرده) نزد ما داشته باشيد برايتان كتاب ارسال مي‌كنيم. اينكه چه مدت طول مي‌كشد تا پول شما نزد جيره تمام شود تابع مستقيمي از قيمت كتاب يا كتاب‌هايي است كه برايتان انتخاب و ارسال مي‌كنيم. اگر كتاب‌هاي ارسالي گران‌تر باشند، سپرده‌ي شما نزد جيره زودتر تمام مي‌شود و اگر كتاب‌هايي كه برايتان انتخاب مي‌كنيم ارزان‌تر باشند مدت بيشتري طول مي‌كشد تا سپرده‌تان صفر شود.
اين روزها با توجه به گران شدن قيمت كتاب به آنها كه سوال مي‌كنند پاسخ مي‌دهيم كه بصورت تقريبي ده هزار تومان براي ارسال دو تا سه بسته‌ي جيره‌كتاب دوام مي‌آورد.

آيا مشتركين جيره‌كتاب مي‌توانند درخواست كنند تا كتابهايي كه خودشان مي‌خواهند برايشان ارسال شود (جيره‌شان را سفارش بدهند)؟

هم بله، هم نه!
اگر منظور از سفارش، انتخاب كتاب از ميان عنوان‌هايي است كه در داخل سايت جيره‌كتاب معرفي مي‌شوند، پاسخ مثبت است. شما به عنوان مشترك جيره‌كتاب مي‌توانيد هر يك از كتاب‌هاي معرفي شده در سايت را سفارش بدهيد و ما هم، در صورتي كه آن كتاب درخواستي در بازار موجود باشد، برنامه‌ريزي مي‌كنيم و آن را به عنوان جيره ماه بعد برايتان ارسال مي‌كنيم.
اما اگر منظور درخواست كتابي به جز عنوان‌هايي است كه در سايت معرفي شده، كتابي كه نامش را جايي شنيده‌ايد يا كسي به شما خواندن آن را توصيه كرده، پاسخ عمومي ما به چنين درخواست‌هايي منفي است. اصولا پيدا كردن كتاب در بازار كتاب ايران كار ساده‌اي نيست. بنابراين جستجو و يافتن كتاب در اين بازار براي خودش شغل و تخصصي است كه فعلا جيره‌كتاب مايل نيست درگير آن شود.
با وجود اعلام مكرر اين پاسخ منفي، مشتركين جيره گهگاه كتاب‌هايي را كه در وب‌سايت وجود ندارد از ما مي‌خواهند. ما هم با دريافت اين سفارش‌ها چندان چهره در هم نمي‌كشيم! از شما چه پنهان گاهي همين درخواست‌ها باعث مي‌شوند از وجود كتاب‌هايي با خبر شويم كه تا قبل از آن روح‌مان هم از وجود آنها خبر نداشته. اما به هر حال پاسخ رسمي‌مان به سوال همچنان منفي است. براي همين هم دوستان وقتي كتابي را درخواست مي‌كنند اين نكته را در نظر مي‌گيرند و پيشاپيش مي‌دانند كه اگر كتاب را برايشان نفرستاديم يعني نتوانسته‌ايم آن را پيدا كنيم و ... از دستمان دلخور نمي‌شوند.

مناسب‌ترين نوع پست براي دريافت جيره‌كتاب چيست؟

سرويس پست محبوب ما در حال حاضر براي داخل كشور "پست سفارشي" است. سرويسي كه فعلا هم قيمت‌اش معقول است و هم از كيفيت مناسبي برخوردار است. ويژگي پست سفارشي اما اين است كه پستچي به هنگام تحويل بسته‌ي سفارشي به گيرنده ملزم است كه او (يا يكي از منسوبين او را) رويت كند و ضمن تحويل بسته از گيرنده امضاي رسيد دريافت نمايد. بنابراين اگر براي مثال بخواهيد جيره‌هايتان را به نشاني منزل برايتان ارسال كنيم و در طول ساعات اداري (زماني كه پستچي‌ها مراجعه مي‌كنند) در منزل‌تان كسي حضور نداشته باشد، "پست سفارشي" انتخاب مناسبي براي شما نخواهد بود. چون پستچي پس از مشاهده‌ي عدم حضور گيرنده، اعلاني در محل مي‌گذارد كه گيرنده بايد براي دريافت بسته‌اش به پستخانه مراجعه كند و بسته را به پستخانه برمي‌گرداند. بسته دو هفته در پستخانه مي‌ماند و بعد چون اغلب گيرندگان به پستخانه مراجعه نمي‌كنند (!!!)، بسته را به فرستنده كه ما باشيم برگشت مي‌دهند.
خب، پس چاره چيست؟ پاسخ ما دوباره استفاده از "پست سفارشي" است!!! در اينگونه مواقع توصيه ما اين است كه همچنان به ما اجازه بدهيد تا بسته‌هايتان را بصورت سفارشي برايتان ارسال كنيم (چون مطمئن‌تر است). و براي حل مشكل فوق‌الذكر پيشنهاد مي‌كنيم كه نشاني دريافت بسته را عوض كنيد! مثلا به ما اجازه بدهيد تا بسته‌تان را به نشاني محل كارتان ارسال كنيم. محل‌هاي كار اغلب در ساعات اداري فعال هستند و پستچي‌ها هم معمولا در تحويل بسته به شركت‌ها و موسسات دچار اشتباه و "يادمان رفت" و "گم كرديم" و ... از اينجور مسائل نمي‌شوند.

اگر بسته‌هاي جيره‌كتاب به دست گيرنده نرسيد، چاره كار چيست؟

جيره‌كتاب هزينه‌ي كتابي را كه به دست شما نرسد پايتان حساب نمي‌كند! بنابراين اگر بسته‌اي به دستتان نرسيد لازم است مساله را به جيره اطلاع بدهيد تا هزينه‌ي آن را از حساب و كتاب‌تان خارج كند.
بسته‌ي به مقصد نرسيده، اگر با پست سفارشي پست شده باشد، بالاخره به جيره‌كتاب برگشت داده مي‌شود. يكي از دلايل مهم علاقه‌ي ما به پست سفارشي هم همين است. چون در اين مواقع كتاب گم نمي‌شود و جيره مي‌تواند پس از دريافت آن دوباره كتاب را براي همان مشترك يا مشتركي ديگر ارسال كند.
اگر بسته‌ي سفارشي به جيره برگشت داده نشود معني‌اش اين است كه پستچي آن را تحويل داده و امضا هم گرفته اما گيرنده آن را به مشترك تحويل نداده (شايد يادش رفته!) در اينگونه مواقع چون امكان پيگيري امضاي رسيد با پست وجود دارد بالاخره مي‌شود بسته را پيدا كرد و از سرنوشت‌اش با خبر شد.
اما اگر بسته با پست عادي پست شده باشد و مشترك اعلام كند كه جيره به دستش نرسيده، هيچ راهي براي پيدا كردن محموله‌ي گمشده وجود ندارد. در اينگونه مواقع خيلي احتمال دارد كه پستچي بسته را از روي ديوار توي حياط انداخته و بسته الان لابلاي شمشادهاي گوشه‌ي حياط پنهان شده باشد. يا ممكن است آن را در گوشه‌ي راهرو آپارتمان قرار داده باشد و همسايه‌ي كنجكاوي آن را برداشته باشد (!!!) يا در بدترين حالت ممكن است پستچي بسته را به جاي پلاك 15 (كه شماره‌ي خانه‌ي شماست) در پلاك 51 "انداخته باشد و رفته باشد". در هنگام استفاده از پست عادي نه امكان پيگيري وجود دارد و نه امكان مشخص كردن اينكه "تقصير با كيست!"

اگر جيره‌اي كه دريافت كرديد را قبلا خوانده‌ايد يا كتاب را قبلا خودتان خريده‌ايد، تكليف چيست؟

اگر جيره‌كتاب برايتان كتابي ارسال كرد كه قبلا آن را خريده يا خوانده بوديد، جيره هزينه‌ي آن را پايتان حساب نمي‌كند! بنابراين اگر "كتاب تكراري" دريافت كرديد لازم است تا مساله را به جيره اطلاع بدهيد تا هزينه‌ي آن را از حساب و كتاب‌تان خارج كند.
در اينگونه موارد ما معمولا از مشترك تقاضا مي‌كنيم تا كتاب را از طرف ما به كس ديگري كه تصور مي‌كند علاقمند به خواندن آن است هديه بدهد. فرض‌مان اين است كه اين اقدام تبليغي خواهد شد تا احيانا آن گيرنده‌ي ديگر هم به كتاب و جيره‌كتاب علاقمند شود و ... خدا را چه ديديد شايد او هم روزي به جمع مشتركين ما پيوست.
براي مشتركي هم كه كتاب تكراري دريافت كرده معمولا يك "كتاب جايگزين" ارسال مي‌كنيم. مي‌گويم "معمولا" چون گاهي از اوقات خبر تكراري بودن كتاب زماني به ما مي‌رسد كه در تدارك آماده كردن بسته‌هاي ماه بعد هستيم. در اينگونه مواقع ترجيح مي‌دهيم از مشترك بخواهيم تا صبر كند بسته‌ي ماه بعد به دستش برسد. اما اگر زماني كه از تكراري بودن كتاب مطلع مي‌شويم تا زمان ارسال بسته‌هاي ماه بعد فاصله داشته باشد، اغلب اوقات كتاب جايگزين براي مشترك ارسال مي‌كنيم تا در آن ماه بي‌كتاب نماند!

آيا فقط مشتركيني كه نوع عضويت "جيره به درخواست" را انتخاب مي‌كنند مي‌توانند كتاب‌هاي معرفي شده در وب سايت را سفارش بدهند؟

نه! همه مشتركين جيره‌كتاب مي‌توانند از ميان كتاب‌هاي معرفي شده در سايت عنوان‌هاي مورد علاقه‌شان را سفارش بدهند تا بصورت ماهيانه و "جيره‌بندي شده" آنها را برايشان ارسال كنيم. بنابراين از اين نظر هيچ تفاوتي ميان مشتركين عادي و مشتركين "جيره به درخواست" وجود ندارد.
تفاوت ميان مشتركين عادي و مشتركين "جيره به درخواست" در اين است كه اگر مشتركي عادي در طول ماه كتابي سفارش ندهد، ما در ابتداي ماه بعد به هر حالت به انتخاب خودمان كتابي براي او ارسال مي‌كنيم. اما اگر مشترك "جيره به درخواست" باشيد و در يك ماه كتابي از طريق وب سايت جيره سفارش ندهيد، در ابتداي ماه بعد ما هيچ بسته‌اي برايتان ارسال نخواهيم كرد و منتظر مي‌مانيم تا سفارشي از شما به دستمان برسد.

آيا ممكن است در هر ماه بيش از يك كتاب براي يك مشترك ارسال شود؟

بله. براي مشتركيني كه در طول ماه بيش از يك كتاب سفارش مي‌دهند، معمولا ما هم بيش از يك كتاب ارسال مي‌كنيم!
براي ارسال تعداد بيش از يك كتاب، معمولا مقررات پست است كه براي ما محدوديت ايجاد مي‌كند. براي همين در هنگام پست بسته‌هاي سفارشي داخل كشور ما اغلب تلاش مي‌كنيم تا وزن هر بسته بيش از 2 كيلوگرم نشود. همچنين گاهي اوقات ابعاد كتاب‌هاي انتخاب شده (كه بر روي نوع بسته‌بندي آنها تاثير مي‌گذارد) ما را در ارسال چند كتاب در يك بسته محدود مي‌كند.
با اين حال ما اغلب تلاش مي‌كنيم تا در هر بسته حتي‌الامكان 3 الي 4 جلد از كتاب‌هاي سفارش داده شده از سوي مشترك را برايش ارسال كنيم.

جمعه, 23 بهمن 2014 02:00

چگونه می‌توان عضو شد؟

نوشته:

اگر مطالب صفحه "جیره‌کتاب چیست" را مطالعه کرده باشید حالا دیگر می‌دانید که جیره‌کتاب هدفش این است که بطور مرتب (هر ماه یکبار) کتاب به دست شما برساند تا به این ترتیب "کتاب ندارم" بهانه‌ی "کتاب نخواندن" نباشد!

تا اینجای کار اگر توجه‌تان جلب شده و حالا می‌خواهید بدانید که احیانا چطور می‌توانید به جمع مشترکین جیره‌کتاب بپیوندید، ابتدا این توضیح را خدمت‌تان بدهیم که عضویت جیره‌کتاب انواع و اقسام مختلفی دارد. مثلا ما هم برای آدم بزرگ‌ها کتاب ارسال می‌کنیم (جیره‌کتاب بزرگسال) و هم برای بچه‌ها (جیره‌کتاب کودک و نوجوان). هم از داخل کشور مشترک می‌پذیریم و هم برای علاقمندان در خارج از کشور کتاب ارسال می‌کنیم.

ما بطور معمول هر ماه برای مشترکین‌مان کتاب ارسال می‌کنیم. اما در صورت تمایل شما می‌توانیم یک ماه در میان (در ماه‌های زوج، یعنی: اردیبهشت، تیر، شهریور، ...) برایتان کتاب ارسال کنیم. شما حتی می‌توانید نوع خاصی از عضویت را انتخاب کنید که ما اسمش را گذاشته‌ایم "جیره به درخواست". ما برای مشترکینی که نوع عضویت‌شان را "جیره به درخواست" انتخاب می‌کنند به انتخاب خودمان کتاب ارسال نمی‌کنیم! بلکه تنها کتاب‌هایی را که خود مشترک انتخاب کرده و درخواست (سفارش) می‌دهد، برایش ارسال می‌کنیم. بنابراین مشترکین "جیره‌ به درخواست" ممکن است مثل بقیه مشترکین جیره‌کتاب هر ماه کتاب دریافت نکنند و فقط گاهی که یکی از کتاب‌های معرفی شده در وب سایت توجه‌شان را جلب می‌کند آن را سفارش دهند و بخواهند که آن کتاب خاص برایشان ارسال شود.

نوع عضویت انتخابی شما هرچه که باشد، اولین قدم برای پیوستن به جمع مشترکین جیره‌کتاب این است که "فرم عضویت جیره‌کتاب" را تکمیل کنید و اطلاعاتی از خودتان در اختیار ما قرار دهید تا با کمک آن بتوانیم نام کاربری و اسم رمزی برایتان دست و پا کنیم. پس از دریافت نام کاربری و اسم رمز، شما می‌توانید به بخش مشترکین وب سایت جیره‌کتاب مراجعه کنید و در آن قسمت هم تنظیمات مورد نظرتان را برای نوع عضویت دلخواه‌تان به ما اعلام کنید و هم برای آغاز ارسال ماهیانه کتاب مبلغی را که مایل هستید به حساب جیره‌کتاب واریز فرمایید.

پس قبل از هرچیز "فرم عضویت جیره‌کتاب" را تکمیل کنید. این بخش از کار هزینه‌ای ندارد و هنوز فرصت دارید تا بیشتر سر از کار جیره‌کتاب دربیاورید و بعد تصمیم بگیرید که آیا مایل به آزمودن این روش "عجیب و غریب" برای کتاب خریدن و کتاب خواندن هستید یا نه!

 فرم عضویت جیره‌کتاب

 

یکشنبه, 17 فروردين 1393 01:30

جیره‌کتاب چیست؟

نوشته:

در یک ماه چند بار فرصت می‌کنید که به کتابفروشی بروید؟ در یکسال چطور؟ چند بار به کتابفروشی می‌روید و چقدر کتاب می‌خرید؟

واقعیت این است که ما ایرانی‌ها خیلی به کتابفروشی نمی‌رویم. بنابراین کتاب چندانی هم نمی‌خریم. به همین خاطر هم معروف شده که می‌گویند "جماعت کتابخوانی نیستیم!" و با کتاب میانه‌ای نداریم. اما آیا واقعا اینطور است؟

تجربه شخصی من در بسیاری موارد حاکی از این بوده که "جماعت کتاب‌نخوان" اگر کتاب در دسترس‌شان قرار بگیرد، کتاب باب طبعشان و کتابی که با علائق و سلیقه‌شان همخوانی داشته باشد، اتفاقا خیلی هم کتاب می‌خوانند و بسیار هم از این تجربه لذت می‌برند.

مشکل فقط اینجاست که این جماعت اغلب به کتابفروشی سر نمی‌زنند، پس کتاب نمی‌خرند، پس کتابی در دسترس‌شان قرار نمی‌گیرد و ... پس کتاب نمی‌خوانند. "جیره کتاب" سعی دارد تا این حلقه بسته را بشکند.

"جیره کتاب" چیست؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که سال تا سال فرصت نمی‌کنید سری به یک کتابفروشی بزنید یا اصلا با "کتابفروشی رفتن" مشکل دارید و در آن محیط احساس راحتی نمی‌کنید، شاید "جیره کتاب" بتواند مشکل‌تان را حل کند.
عضویت در "جیره کتاب" مثل آبونه شدن یک مجله است. شما با پرداخت حق عضویت این طرح به صورت ماهیانه یک کتاب از طریق پست دریافت خواهید کرد و به این ترتیب امکان می‌یابید تا "لذت خواندن" را تجربه کنید.

جیره هر ماه چگونه انتخاب می‌شود؟

جیره کتاب هر ماه براساس موضوعات مورد علاقه و سلیقه شما برایتان انتخاب و ارسال می‌شود و شما تا قبل از آنکه پستچی جیره‌تان را تحویل دهد از محتوای آن اطلاعی نخواهید داشت (البته اگر طاقت نیاوردید بالاخره راه‌هایی وجود دارد که بتوانید بفهمید جیره ارسال شده برایتان چه کتابی‌ست!) برای همین است که ما باید تا حد امکان از ذائقه مطالعه شما اطلاعات در اختیار داشته باشیم. شما پس از عضویت در وب‌سایت جیره‌کتاب می‌توانید با ثبت اطلاعات مختلف (مثل امتیاز دادن و نظر دادن درباره کتاب‌های مختلفی که مطالعه کرده‌اید) ما را در این زمینه راهنمایی کنید.

شما همچنین پس از خواندن کتاب دریافتی در هر ماه می‌توانید نظر خودتان را درباره آن به روش‌های مختلف (مثل مراجعه به وب‌سایت جیره‌کتاب، ارسال پیام کوتاه و ...) به ما اعلام کنید. "جیره کتاب" امیدوار است با دریافت و پردازش این نظرات خیلی زود سلیقه شما را شناخته و هر ماه کتاب مناسب‌تری برایتان ارسال نماید.

محدوده کار کجاست؟

"جیره کتاب" با هدف فراهم کردن امکان مطالعه برای سرگرمی طراحی شده. برای همین هم محدوده کاری خود را ادبیات داستانی (اعم از رمان، داستان کوتاه و یا بلند) انتخاب کرده است. بسته به سلیقه شما و کتابهای موجود در بازار گاهی ممکن است به ادبیات نمایشی (فیلم‌نامه و نمایشنامه) هم گریزی زده شود. در موارد خاص ممکن است جیره ماهانه از میان موضوعات دیگر نیز (باز با در نظر گرفتن مجموعه سلیقه و علاقه اعلام شده از سوی شخص عضو) انتخاب شود. اما به هر حال حیطه اصلی فعالیت "جیره کتاب" و کتابهای ارسالی ادبیات داستانی خواهد بود.

آبونمان "جیره کتاب" چقدر است؟

عضویت در جیره کتاب انواع و روش‌های گوناگونی دارد! اما شیوه حساب و کتاب در همه روش‌ها یکی است.

شما برای دریافت کتاب از جیره‌کتاب باید نزد ما اعتبار داشته باشید. بنابراین پس از عضویت در وب‌سایت جیره‌کتاب ارسال کتاب از زمانی برایتان آغاز خواهد شد که برای اولین‌بار اقدام به پرداخت مبلغ سپرده یا عضویت بنمایید. با مثبت شدن مبلغ سپرده شما نزد جیره‌کتاب، ارسال ماهیانه کتاب برای شما آغاز خواهد شد. در هر ماه پس از ارسال کتاب (یا کتاب‌هایی) برای شما، قیمت کتاب (براساس قیمت پشت جلد آن) و هزینه بسته‌بندی و پست کتاب از سپرده شما کسر می‌شود. ارسال جیره‌های ماهانه به این روش آنقدر ادامه می‌یابد تا میزان باقیمانده سپرده شما نزد جیره‌کتاب صفر یا نزدیک آن شود.

در نظر داشته باشید که در حال حاضر جیره‌کتاب برای گیرندگان داخل ایران به ازای ارسال هر بسته پستی مبلغ 21000 ریال (دو هزار و صد تومان) بابت هزینه‌های بسته‌بندی و پست از حساب مشترک کسر می‌نماید (اگر هزینه واقعی پست بسته بیش از 3000 تومان باشد، همان هزینه‌ی اصلی پست با مشترک حساب خواهد شد). برای مشترکین خارج از کشور عینا هزینه پرداخت شده برای پست بسته‌هایشان از محل سپرده‌ای که نزد جیره‌کتاب دارند کسر می‌شود (برای همین است که مشترکین خارج از کشور معمولا مبلغ بیشتری را به عنوان سپرده هر دوره پرداخت می‌کنند!) مشترکین خارج از کشور برای اطلاع از تعرفه پست هوایی مطبوعات (از جمله کتاب) به خارج از کشور می‌توانند به وب‌سایت شرکت پست جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند (توجه داشته باشید که به کلیه‌ی مبالغ ذکر شده در جدول تعرفه پست، درصدی به عنوان مالیات ارزش افزوده مطابق قانون اضافه می‌شود).

برای مشترکین مستقر در جزیره کیش نیز، چون تنها راه رساندن بسته به دستشان ارسال با پست پیشتاز است، مشابه مشترکین جیره‌خارجه مبلغ پست هر بسته از آبونمانی که پرداخت کرده‌اند کسر خواهد شد.

 

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u