تعریف پروژه

همانطور که احتمالا می‌دانید "جیره‌کتاب" در کار رساندن پیوسته (ماهانه) کتاب به علاقمندان است و تلاش می‌کند با این روش کسانی را که به جمع مشترکین‌اش می‌پیوندند به مطالعه و کتاب خواندن عادت دهد (یا اگر خود این عادت را دارند، با فراهم کردن کتاب، کارشان را آسان کند!)

 چند سال پیش (دقیق‌اش را اگر بخواهید، سال 1388) به فکرمان رسید که فعالیتی را شروع کنیم و طی آن با جمع‌آوری کمک از مخاطبین جیره‌کتاب، تعدادی از کودکان تحت سرپرستی سازمان بهزیستی را نیز به جمع مشترکین خود اضافه کنیم و برای این گروه از بچه‌ها، هر ماه کتاب بفرستیم. در آن زمان از این فعالیت استقبال قابل توجهی  شد و با جمع‌آوری کمک از همراهان جیره‌کتاب ما موفق شدیم تا از دی‌ماه 1388 تا اسفندماه 1390، به مدت دو سال، برای بیش از 250 کودک تحت سرپرستی سازمان بهزیستی در 16 مرکز این سازمان ماهانه کتاب ارسال کنیم. (جزئیات دقیق این فعالیت را می‌توانید در صفحاتی که آن زمان به ارائه توضیحات و اطلاعات این طرح می‌پرداخت، در اینجا مشاهده کنید)

توقف این طرح در اسفندماه 1390 به دلیل اتمام منابع مالی جمع‌آوری شده بود. مشغله‌های دیگر در آن زمان مانع شد تا جیره‌کتاب مجددا اقدام به جمع‌آوری منابع بیشتر و ادامه طرح بنماید. اما در طول مدتی که از توقف این طرح می‌گذرد، بارها دوستان علاقمند درباره امکان ادامه آن از ما سوال کرده‌اند و حالا بالاخره این فرصت پیش آمده تا این فعالیت را با کمی تغییر از سر بگیریم.

اسفند 1391 - اولین سری کتاب‌ها به مدرسه روستای گوابین در استان بوشهر رسیده استدر طول این مدت البته یکی از همراهان جیره‌کتاب خودشان کودکان تحت سرپرستی موسسه خیریه شریف واقع در جاده ملارد را به عضویت جیره‌کتاب درآوردند و حالا دیگر چندین سال است که ما برای بچه‌های ساکن در این موسسه هر ماهه کتاب ارسال می‌کنیم. همچنین به واسطه دوست دیگری که معلم مدرسه‌ای در یک روستای استان بوشهر هستند، و البته به لطف کمک مالی یکی دیگر از همراهان جیره‌کتاب، یکی دو سالی است که برای بچه‌های این مدرسه روستایی در بوشهر نیز هر ماه کتاب می‌پیچیم و برایشان ارسال می‌کنیم (دوست معلم‌مان در همان ماه‌های ابتدای شروع کار، لطف کردند و تصاویری از بچه‌ها به همراه کتاب‌های ارسالی فرستادند که کلی شارژمان کرد. این عکس‌ها را می‌توانید در صفحه بازخوردها مشاهده بفرمایید).

این تجربیات جسته و گریخته باعث شد تا تصمیم بگیریم در این دور جدید از فعالیت ارسال کتاب برای کودکان کم‌بضاعت، تکیه‌مان را بر برقراری ارتباط با مراکز و موسسات متعددی قرار بدهیم که اغلب بصورت مستقل و با نیت خیرخواهانه فعالیت می‌کنند و می‌توانند پل ارتباطی ما با کودکانی باشند که موقعیت اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی والدین‌شان (یا سرپرست‌هایشان) اجازه نمی‌دهد که برایشان کتاب بخرند، اما اگر هر ماه کتاب به دستشان برسد، هم خوشحال می‌شوند، هم کتاب‌ها را می‌خوانند و هم از "خواندن" چیزی علاوه بر درس و مشق معمول لذت می‌برند!

پس "تعریف پروژه" از این قرار است:

  • جیره‌کتاب کودکان کم‌بضاعت را نیز مانند دیگر ابنای بشر به عضویت می‌پذیرد و برایشان کتاب ارسال می‌کند
  • برای شناسایی و دسترسی به این گروه از مشترکین بالقوه، جیره‌کتاب تلاش می‌کند تا با مراکز و موسسات خیریه و نیکوکاری که در این زمینه فعال هستند ارتباط برقرار کند
  • هزینه کتاب‌های ارسالی برای این گروه از مشترکین خردسال از محل کمک علاقمندان به این طرح تامین می‌شود
  • و ...

اگر با این توضیحات علاقمند شده‌اید تا به ما در انجام این طرح کمک کنید، به سراغ صفحه "چگونه می‌توانید کمک کنید؟" بروید. در آنجا توضیح داده‌ایم که چگونه می‌توانید ما را در انجام این کار یاری کنید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

با ما در تماس باشيد

تلفن: 88718488 - 021 و 88105248 - 021

نشاني پست الكترونيك: info@jireyeketab.com

دريافت پيام كوتاه (SMS): 02188718488

نشاني پستي: تهران، صندوق پستي 1886-15875

ما را دنبال كنيد

در تلگرام:
https://telegram.me/jireyeketab

در فيس‌بوك:
https://www.facebook.com/jireyeketab

در گوگل‌پلاس:
http://google.com/+Jireyeketab4u